Road detection by mean shift segmentation and structural analysis
Kayan ortalama bölütleme ve yapısal analizlerle yol tespiti
- Tez No: 313855
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uydu veya hava görüntülerinden yolların çıkarılması uzaktan algılamada gözde olan bir konudur. Çıkarılan yol haritaları veya ağları çeiştili uygulamalarda kullanılabilmektedir. Normalde yol haritaları coğrafi bilgi sistemlerinde (GIS) bulunmaktadır ancak bu bilgiler otomatik olarak üretilmemektedir. Genelde bu bilgi sistemleri insan yardımıyla oluşturulmuşlardır. Yol çıkarım algoritmaları, uydu veya hava görüntülerinde yolları minimum insan etkileşimiyle tespit etmeye çalışmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı yol çıkarmayla ilgili daha önceden tanımlanmış bir algoritmayı incelemek, bu algoritmaya alternatifler ve muhtemel iyileştirmeler sunmaktır. Temel seçilen algoritma ve önerilen alternatif algoritma ve adımlar kayan-ortalama bölütleme prosedürü üzerine kuruludur. Önerilen alternatif yöntemeler genelde görüntüde bulunan yapısal özelliklere dayalıdır. İlk olarak uygulanan algoritma ve yöntemlerin temel tanımlamaları açıklanmış, daha iyi bir anlaşılırlık için matematiksel tanımlar ve görsel örnekler verilmiştir. Daha sonra, seçilen temel algoritma ve bu algoritmanın alternatifleri detaylı olarak anlatılmıştır. Alternatif yöntemlerin anlatılmasından sonra belirtilen algoritma ve yöntemlerin çalıştırılması ve incelenmesi ile elde edilen deneysel sonuçlar ve çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Road extraction from satellite or aerial images is a popular issue in remote sensing. Extracted road maps or networks can be used in various applications. Normally, maps for roads are available in geographic information systems (GIS), however these informations are not being produced automatically. Generally they are formed with the aid of human. Road extraction algorithms are trying to detect the roads from satellite or aerial images with the minimum interaction of human. Aim of this thesis is to analyze a previously defined algorithm about road extraction and to present alternatives and possible improvements to this algorithm. The baseline algorithm and proposed alternative algorithm and steps are based on mean-shift segmentation procedure. Proposed alternative methods are generally based on structural features of the image. Firstly, fundamental definitions of applied algorithms and methods are explained, mathematical definitions and visual examples are given for better understanding. Then, the chosen baseline algorithm and its alternatives are explained in detail. After the presentation of alternative methods, experimental results and inferences which are obtained during the implementation and analysis of mentioned algorithms and methods are presented.