Benchmarking of Xilkernel, freertos and µC/OS-II on the soft processor platform microblaze
Sanal işlemci microblaze üzerinde Xilkernel, freertos ve µC/OS-II karşılaştırması
- Tez No: 313854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gerçek zamanlı gömülü sistemlerde, elektronik kartlar üzerinde maliyet, güç ve yer bakımından tasarruf etmek isteyen tasarımcılar sanal işlemcileri daha sık kullanmaya başladılar. Sanal işlemcilerin tekrar tekrar biçimlendirilebilmesi ve yapılandırılabilmesi tasarımcılara daha fazla seçenek sunmakta ve tasarımcıların işlemcilerin artık kullanılmaz olması gibi sorunlarla karşılaşmalarını önlemektedir. Bir diğer yükselen eğilim de, işlemciler üzerinde gerçek zamanlı işletim sistemi (GZİS) koşturmaktır. Bu tip işletim sistemleri, gerçek zamanlı bir ortamın getirdiği kritik zamanlama gereksinimlerini karşılamada kararlı ve tahmin edilebilir bir davranış sergiler. Görev, bellek ve kesme yönetimi için sağladıkları komut kümeleri ve hızlı tepki süreleri ile GZİS'ler projelerde yazılım geliştirme sürelerini önemli ölçüde düşürmektedir. GZİS karşılaştırma çalışmaları, tasarımcıya gereksinimlerine uygun işletim sistemini tercih etmesinde zaman kazandıracak, ayrıca GZİS firmalarını eksik olan alanlarında uyararak tasarımcılar için daha yüksek performanslı işletim sistemlerinin geliştirilmesinde rol oynayacaktır. Bu çalışma, Xilinx firmasının sanal işlemcisi MicroBlaze üzerinde üç popüler GZİS'yi karşılaştırmaktadır. MicroBlaze desteği veren dokuz GZİS arasından seçilen Xilkernel, µC/OS-II ve FreeRTOS, görev değişimi zamanı, yüklü çalışmada görev değişimi zamanı, semafor alma/bırakma zamanı, mesaj yollama/alma zamanı, sabit boyutlu dinamik bellek alma/bırakma zamanı, RS-422 seri mesaj kesme işleme zamanı, GZİS ilklendirme zamanı ve bellek ayakizi verilerine göre karşılaştırılmış, sonuçlar işletim sistemlerinin mimari yapılarına ve özelliklerine göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In real time embedded systems, more and more developers are choosing the soft processor option to save money, power and area on their boards. Reconfigurability concept of the soft processor gives more options to the designer, also solving the problem of processor obsolescence. Another increasing trend is using real time operating systems (RTOSs) for microprocessors or microcontrollers. RTOSs help software developers to meet the critical deadlines of the real time environment with their deterministic and predictable behaviour. Providing service APIs and fast response times for task management, memory and interrupts; RTOSs decrease the development time of on going, and also future, projects of software developers. Comparing RTOSs on RTOS-specific benchmark criteria, called RTOS benchmarking in the literature, helps software developers to choose the appropriate RTOS for their requirements and provokes RTOS companies to strengthen their products on areas where they are weak. This study will compare three popular RTOSs on Xilinx's soft processor platform MicroBlaze. Xilkernel, µC/OS-II and FreeRTOS are selected among nine available RTOSs for MicroBlaze and are compared against critical RTOS benchmarking criteria, which are task preemption time, task preemption time under load, get/release semaphore time, pass/receive message time, get/release fixed sized dynamic memory time, UART RS-422 message interrupt serving time, RTOS initialization time and memory footprint data. Results are interpreted using architectural concepts of the RTOSs considered.