Orbit transfer optimization of spacecraft with impulsive thrusts using genetic algorithm
Genetik alogritma kullanılarak bir uzay aracının darbesel itkiyle yörünge transfer optimizasyonu
- Tez No: 313857
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalısması bir uzay aracının yörünge transfer eniyileme problemini içermektedir. Eniyilenmis yörünge transferi asgari yakıt tüketimi ile uzay aracının yörüngesinin değistirilmesidir. Uzay araçları yörüngeye erismek, değistirmek ve korumak amaçlı yörünge transferi gerçeklestirirler. Uzay aracı uydu ya da atmosfer dısı bölgede kullanılan uydu fırlatma aracı son kademesidir. Bu çalısmada bir genetik algoritma tabanlı yörünge transfer metodu gelistirilmistir. Genetik algoritma tabanlı yörünge transfer yönteminin uygulanabilirliğinin belirli kosullarda eniyilenmis yörünge transferleri kullanılarak doğrulanmıstır. Yörünge transfer problemine çözüm ayrıca `steepest descent' algoritması ile de aranmıstır. Genetik algoritma eniyilenmiş sonuca ulasabilirken, `steepest descent'algoritması yanlızca iyi bir ilk tahmin sağlandığında eniyilenmiş sonuca ulaşabilmektedir. İlk yörünge değerlerinin yörünge transfer problem çözümüne etkileri de bu çalısmada incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the orbit transfer optimization problem of a spacecraft. The optimal orbit transfer is the process of altering the orbit of a spacecraft with minimum propellant consumption. The spacecrafts are needed to realize orbit transfer to reach, change or keep its orbit. The spacecraft may be a satellite or the last stage of a launch vehicle that is operated at the exo-atmospheric region. In this study, a genetic algorithm based orbit transfer method has been developed. The applicability of genetic algorithm based orbit transfer method has been verified using orbit transfers which are optimal at specific cases. The solution to orbit transfer problem is also searched using steepest descent algorithm. While genetic algorithm can reach the optimal solution, steepest descent algorithm can reach optimal solution when a good initial prediction is provided. The effects of the initial orbital values on the orbit transfer solutions are also studied.