Ayşe Kulin'in romanlarında şahıs kadrosu
The analyses of the people in Ayşe Kulin?s novels
- Tez No: 313919
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAŞTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında günümüz yazarlarından Ayşe Kulin'in romanlarındaki şahısların tahlilini amaçladık. Çalışmamızda çok geniş bir zaman dilimine ve çok geniş bir mekâna yayılmış kalabalık bir şahıs kadrosu ile karşılaştık. Öncelikle Kulin'in romanlarını tanıtıp kişilerini tespit ettik. Kişileri, dış görünüşleri ve karakter özellikleri ile tanıttık. Kişilerin tanıtımında, yazarın doğrudan verdiği bilgilerin yanında özellikle kişilerin davranışlarından hareketle önemli sonuçlara ulaştık. Ayrıca romandaki diğer şahısların, o kişiler hakkındaki görüşleri de bu noktada önemli tespitlerde bulunmamıza yardımcı oldu. Roman kişilerinin karakter özelliklerini tespit ettikten sonra değerlendirmemizi yaptık ve kişileri çeşitli bakımlardan sınıflandırdık. En sonda bu çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme yaptık. Çalışmamızda bize göre en önemli nokta şahıslarla ilgili yaptığımız tahlil ve değerlendirmelerden hareketle vardığımız sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
In this M.A.?s thesis work, we aimed at the analysis of the characters in the novels of one of the today?s authors ?Ayşe Kulin?. İn this work, we faced to face with a crowded personel that was spread on a wide period and scenery. First of all, we both introduced Kulin?s novels and determined the characters. We introduced them with their appearence and characteristic features. While we were doing it, besides the information that the author gave us, we reached some important results particularly from the behoviours of the characters. In addition to this, the other characters? opinions about them helped us to get many information. After the determination of of the characteristic features of the novel?s characters, we evaluated and classified them in many ways. Finally, we made a general evaluation. According to us, the most importont point in our work is the results that we reached from the analysis and evaluation obowt them.