Karaman merkezdeki kiliseler
Karaman in the center of churches
  1. Tez No: 313927
  2. Yazar: SULTAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İç Anadolu Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Karaman, ilkçağdan bu yana günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve büyük kültürlerin beşiği olmuştur. Karaman da Hitit, Roma, Bizans, Osmanlı, Selçuklu kültürleri derin izler bırakmıştır. Bu zengin kültürlerin bir bölümünü oluşturan Karaman il merkezinde bulunan Bizans dini mimarisine ait Bazilikal Planlı Kiliseler'in araştırıldığı bu çalışma; yöredeki Bizans Bazilikal Planlı Kiliselerini saptayabilmek, yapıları gerek plan ve mimari gerekse süslemeleri bakımından incelenerek belli bir çerçeveye oturtulmasını sağlamak ve günümüzdeki durumlarını tespit edebilmek amacını taşımıştır.Bu amaçlar doğrultusunda yaptığımız çalışma sonucu; Karaman il merkezinde ve Binbir Kilise Bölgesinde Bazilikal Planlı 12 kilise incelenmiştir. Bu yapıların 6 tanesi Karaman'ın Madenşehir Köyünde Binbir Kilise harekelerinin içinde, 2 tanesi Yukarı Ören harabelerinde 2 tanesi Değle Öreni harabelerinde ve 2 tanesi de il merkezine yakın mesafede köy yerleşkelerinin içerisinde inşa edilmiştir. Yapıların çoğu yıkılmış ve birçoğunun temel izleri bile bulunmamaktadır.Konumuz kapsamına giren kiliselerin ayrıntılı arazi çalışmaları yapılarak plan çizimleri gerçekleştirilmiştir. Görsel zenginlikle desteklenerek detaylı anlatımlarla tanıtılan kiliselerin son durumları ortaya konulmuştur.Bölgedeki kilise yapılarının tanıtım tipolojisi; konumu ve tarihçesi, plan ve mimari özellikleri, süsleme, malzeme ve teknik ve bugünkü durumları sistemlerine göre sınıflandırılmıştır.Karaman ve çevresi IV.yy'dan itibaren Hristiyanlar için önemli yerleşmelerden biri olmuştur. Hristiyan yerleşim birimlerinden daha çok yapılan kiliselerin yanı sıra manastırlar inşa etmişlerdir. Arap istilası ve doğal afet sebebiyle tahriplere rağmen bir kısım temel seviyede de olsa günümüze ulaşmayı başarmışlardır.Bizim için Bizans sanatı onun ürünü olan, mimari eserlerin önemi bizim üzerinde yaşadığımız topraklarda vücut bulmasıdır. Sanat Tarihi açısından önemi ise İslam Sanatı ile birlikte Ortaçağa damgasını vuran bir sanat oluşudur.
Özet (Çeviri)
Since the present civilization one of Central Anatolia's the most important cities , the KARAMAN many and great has been the cradle of cultures and have made ownership. İn the Karaman Hittite, Roman, Byzantine, Ottoman, Seljuk `cultures have been deep tracks. These rich cultures that make up a part of the Byzantine religious architecture in Karaman Basilica Churches belonging to the study of this work, the need to establısh locality Byzantine Basilica and structures to examine the plan and architecture and needs to ascertain the present situationsThis is the result of our work in line with the objectives; Karaman province at the Center and the religion of the thousand and one Churches was explored 12 churces wıth the same Basilica plan. 6 of the these structures was buılt in Madenşehir the vıllage of Karaman in the thousand and one Churches ,2of them in up sıde of Ören desolation, 2 of them ın Değle desolation . and 2 of them nearby central of the the cıty ın vıllages. Most of the buildings were destroyed and many of them even the basic tracks.Included of the work these of the churhes was done detailed fieldwork and was the plan drawings ıt was supported wıth common rich visual effects and introduced the last States of the churches wıth detaıled expressions.The tye of the Church structures introduction ın the regıon was categorized accordıng to its location and history, plans and architectural features, decoration, material, and technical and the current status of systems.Karaman and its environs sınce IV century has been one of the important lıvıng area for Christians. Churches and monasteries had been buılt more than Christian settlements .Even though Arab invasions and natural disasters in some basic level of manipulation, the structures have managed to reach present days.The importance for us,The Byzantine art Works have been on our sandsThe importance for hıstory art; it has been a art wıth a great effect for Middle age wıth Islam art .