Spor ve sağlıklı yaşam merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisi
Spor ve sağlıklı yaşam merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisi
- Tez No: 802938
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada spor ve sağlıklı yaşam merkezlerine giden kişilerin fiziksel aktivite düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin sosyo-demografik değişkenler açısından değerlendirmek ve fiziksel aktivite düzeyli ve yaşam kalitesinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini spor ve sağlıklı yaşam merkezlerinde egzersiz yapan bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise; Ankara, İzmir, İstanbul ve Mersin'de şubeleri bulunan spor ve sağlıklı yaşam merkezi olan Sports International Tesisleri'nde egzersiz yapan 216 erkek, 281 kadın 36,18 yaş ortalamasına sahip, toplamda 497 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılar evren içerisinden amaçlı örneklem yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırmada, fiziksel aktivite değişkeniyle verileri;“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (IPAQ)'', yaşam kalitesine ilişkin verileri ise; ”Sağlığa İlişkin Yaşam Kalitesi Formu (SF-36)" kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizde betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nden (UFAA) elde edilen toplam ortalama MET-dk/hafta skorunun ise 3732,45 olduğu tespit edilmiştir. Bu değer egzersizde tüketilen enerjinin hesaplanmasında kullanılmaktadır; 1 MET'lik değer bazal metabolik hız için harcanan değeri ifade etmektedir. Sonuç olarak; toplam ortalama puana göre örneklemin çok aktif düzeyde olduğu belirlenmiştir. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve SF-36 alt parametreleri arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ancak SF-36 faktörlerinin kendi parametreleri içerisinde anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. SF-36 Kısa Formu'ndan (SF-36) aldıkları toplam ortalama puanın 73,18 olduğu belirlenmiştir. Alt parametrelerde ise en yüksek ortalama puana sahip değerin 89,07 ile Fiziksel Fonksiyon olduğu belirlenmiştir. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nden (UFAA) elde edilen toplam ortalama MET-dk/hafta skorunun ise 3732,45 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the physical activity levels and quality of life of people who go to sports and wellness centers in terms of socio-demographic variables and to examine the relationship between physical activity level and quality of life. The population of the research consists of individuals who exercise in sports and wellness centers. Its sample is; A total of 497 people, 216 men and 281 women, with an average age of 36.18, exercise at the Sports International Facilities, a sports and wellness center with branches in Ankara, Izmir, Istanbul and Mersin. Data were collected from the universe of the participants with the purposeful sampling method. In the study, the data with the physical activity variable;“International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form (IPAQ)”, data on quality of life; It was evaluated using the“Health-Related Quality of Life Form (SF-36)”. Descriptive scanning method was used in the analysis. The total average MET-min/week score obtained from the International Physical Activity Questionnaire (UFAA) was found to be 3732.45. This value is used to calculate the energy consumed in exercise; The value of 1 MET represents the value spent for basal metabolic rate. In conclusion; According to the total average score, the sample was determined to be very active. It was determined that there was no significant difference between the sub-parameters of the International Physical Activity Questionnaire and SF-36. However, it was determined that the SF-36 factors showed significant differences within their own parameters. It was determined that the total average score they got from the SF-36 Short Form (SF-36) was 73.18. In the sub-parameters, it was determined that the value with the highest average score was Physical Function with 89.07. The total average MET-min/week score obtained from the International Physical Activity Questionnaire (UFAA) was found to be 3732.45.