Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinde İstanbul (1923-1960)
Istanbul in the Turkish poetry of Republician Era (1923-1960)
  1. Tez No: 313941
  2. Yazar: SEVGÜL TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞENLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 568
Özet
Şehir, bir toplum için hayata yön veren, yoğun bir akışın yaşandığı, kültür ve medeniyetin şekillendiği mekândır. Geçmişte farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir, zaman içerisinde eski işlevini kaybetmiş olsa bile o medeniyetlere ait birçok unsuru bünyesinde barındırır ve geleceğe taşır. Her milletin, edebiyatında çok sık yer bulan bir şehri vardır. Türk Edebiyatı için bu şehir, imparatorluklara başkentlik yapmış ve bunun getirdiği ağırlıkla bu yeri fazlasıyla hak etmiş olan İstanbul'dur. Roman ve hikâyede, özellikle Tanzimat ve Servet-i Fünûn dönemi hikâye ve romanında mekân olarak işlenmiş olan İstanbul, Millî Mücadele ve Cumhuriyet Dönemlerindeki Anadolu'ya yönelişte dahi ilk sıradaki yerini korumuştur. Türk şiirinde, Divan edebiyatı da dahil olmak üzere her dönem hatırı sayılır bir yere sahip olmuş, güzelliği ve millî kimliğiyle şairlerin bakış açılarına ve ideolojik yaklaşımlarına göre sevgi, nefret, özlem, öfke gibi duygularla dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are places in which cultures and civilizations are formed, an intense flux of life is experienced and which give direction to life. A city hosting different civilisations in the past can incorporate numerous elements pertained to these civilizations and carry them to the future, thought it may lose ıts functionality in time. In every nations? literature, there exist a city which possesses a great status recounted often. In Turkish Literature, this type city is İstanbul which has become capital to empires and which has long deserved such a status under the legacy of such dignity. In the novels and stories, particularly those of Tanzimat and Servet-i Fünun period, it has preserved the first rank of status and has been chosen as a setting both in National İndependence and Republican years during Anatolian exodus. İstanbul has been employed as a worthwhile a setting especially in Divan Literature and has been subject of such emotions as love, hate, nostalgia, hatred based on its beauty, national identity and the viewpoint of the poets and writers.