Cumhuriyet Devri Türk şiirinde tarih teması (1923-1960)
The historical theme in the Turkish poetry of Republician Area (1923-1960)
- Tez No: 105009
- Danışmanlar: PROF.DR. NECAT BİRİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 785
Özet
Bu çalışmada Türk tarihinin en eski devirlerinden, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşına kadar olan kısmının Cumhuriyet Devri Türk şiirine( 1923 -1960) yansıması araştırılmış ve bu amaçla 1923-1960 yılları arasında yayımlanan şiir kitapları ve süreli yayınlar taranmıştır. Çalışmamız Giriş ve yedi ayrı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında edebiyat- tarih ilişkisi, Türk tarihinin Cumhuriyet öncesi Türk şiirindeki yeri, Cumhuriyet Devri Türk şiirinin siyasî, sosyal ve kültürel zeminini oluşturan unsurlar üzerinde, özet olarak durulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde, Türk tarihinin bilinmeyen çağlarından, Türklerin İslamiyeti kabul etmelerine kadar geçen süreç; ikinci bölümde Selçuklular ve Timurluların; üçüncü bölümde Osmanlı asırlarının; dördüncü bölümde İstanbul'un Fethi ve Fatih'in Cumhuriyet Devri Türk şiirindeki yeri, beşinci bölümde tarihî veya tarih temalı şiirlerde ön plâna çıkan bazı meseleler, altıncı bölümde tarihî coğrafya ve mekân ele alınmış, yedinci ve son bölümde ise özellikle destan mahiyetindeki şiirlerde ön plâna çıkan kültürel unsurlar ve motiflere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde tezimizin genel bir değerlendirmesi yapılmış, Bibliyografya kısmında ise öncelikle yer verdiğimiz şiirler ve yararlandığımız diğer kaynaklar iki başlık altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this thesis is giyen a period from most old Turkish history untill Ottoman- Russian war (1877-1878), where takes place the Turkish poetry of Republic period (1923-1960) and publications of this period. Thesis has entry and seven chapter. At the entry takes place the connection of literature and history, the Turkish history in Turkish poems, the political, social, cultural themes in Republic period. At firs part of our work is given the period from start to islamic period, the second part is about Seljukian and Themur the conquerer, the third is epoch of Ottomans, the forth is about Fatih and Fetih, historical geography, the sixth contain the most important element in historical poems, in seventh, as a lost part, takes place specially important cultural elements and motifs in destans. The result of thesis is general appraise and at bibliographical part is given the start of poems, that we used for example in our thesis.