Kelami bir problem olarak dinsel çoğulculuk
Religious pluralism as a theological problem
  1. Tez No: 313965
  2. Yazar: ÖMER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geçmişten günümüze din, insanoğlunun sürekli ilgilendiği temel konulardan birisi olmuştur. Bu olgu günümüzde de farklı şekillerde devam etmektedir.Farklı zamanlarda ortaya çıkan dinler, gerek sosyal gerek siyasi ve gerekse dini kurallarla toplumu yönlendirici bir misyon üstlenmişlerdir. Bununla birlikte her dinin mutlak hakikati kendinde görmesi tarafları arasında büyük sorunların yanı sıra büyük savaşların oluşmasına ve dolayısıyla büyük yıkımlara neden olmuştur.Bu yıkımların sonucunda bir anlamda bozulan toplumu düzeltmek ve insanoğlunu arzuladığı yaşam tarzına ulaştırmak gayesiyle dinlere rakip olarak bazı akımlar ortaya çıkmışlardır. Modernizm, Postmodernizm ve Sekülerizm ile adlandırılan bu akımlar vaat ettikleri yaşam tarzını gerçekleştiremeyerek taraflarını hüsrana uğratmışlardır.Günümüz yüzyılın da tekrar din olgusuna dönüş yapan insanoğlunu yepyeni bir dünya beklemektedir. Nitekim sanayinin gelişmesiyle birlikte ulaşım ve haberleşmede müthiş gelişmeler yaşamıştır. Bir birlerinden haberleri olamayan farklı din mensupları bir birlerine komşu olmuşlar ve aynı işte çalışmaya başlamışlardır. Bunun neticesinde bir kaynaşma bazen de çatışma ortamı oluşmuştur.Tüm bu gelişmelerin ve sonuçta oluşan problemler çözüm için, dinlerin hakikat iddialarını bir tarafa bırakarak, Tanrı'yı merkeze koyan ve dinlerin her birinin Tanrı'ya giden farklı yollar olduğunu savunan bir anlayışın adı olan dinsel çoğulculuk kavramı ortaya çıkmıştır.İslam açısından söz konusu kavramın ne anlama geldiğini, geçerliliğini, özellikle Kur'an-ı Kerim bağlamında kabul edilebilirliğinin mümkün olup olamayacağını bulmaya çalıştık.Bu araştırmamızda dinsel çoğulculuğun Kur'an-ı Kerim ve buna bağlı şekillenen geleneksek İslam anlayışına uymadığı, temelsiz argümanlarla ortaya çıktığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
From past to present, religion has become one of the main issues that mankind cared. That fact continues in different types nowadays.Religions, emerged in different times, have had a role that leads community through social, political and religional rules. In addition, every religion has caused huge troubles and wars so, big destructions because each of them regards themselves as the right one.As a result of these destructions, some currents opposition to religions, have emerged to correct the community and reach the life standart that mankind desires. These currents named Modernism, Post-modernism and Secularism disappointed their followers by not realising they had pledged.In today's century, A very new world is waiting the mankind that returns to religion again. Thus, spectacular improvements have been lived in transportation and communication with developing industry. Different religion livers who are unaware of themselves have become neighbours with one another and work at the same places. Hence, fusion and sometimes conflict mediums occured.All these events and for solution of the woes that occured at the end, by putting all right religion assertions aside, religional pluralism term emerged as God centered notion and an understanding that all religions go to the same God.we have tried to find what the stated concept means in tems of Islam, its validity and whether it can be accepted or not in terms of The Holy Book Koran.In consequence of that review, we have concluded that religional pluralism is not fit with the Holy Book Koran and traditional Islamic views, and it has rised from groundless arguments.