Allah'ın sıfatlarına iman ve sosyal hayata yansımaları
Faith to attributes of Allah and their reflection to community life
  1. Tez No: 313964
  2. Yazar: HAMDULLAH KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kâinatın ve insanın varlığı Allah'a işaret etmektedir. Mükemmel bir işleyiş sistemine bağlı olan bu düzen amaçsız bir tesadüfün eseri olamaz. Varlık ve yokluğu imkân dâhilinde bulunan, varlık kazandıktan sonra bile bunu devam ettiremeyen, ömrünün sonunu belirleyemeyen insan için mevcudiyet sebebini yeterince tanımaması büyük bir eksikliktir. Bu gerçekliğin izahata ihtiyaç duyduğu muhakkaktır. Varlığımız yadsınılmaz bir gerçektir. İnsanoğlu âlemdeki yerini belirlerken bunu belirli ölçülere göre yapar. Bu ölçülerin ?İslam'a göre? olması gerekir.Biz bu çalışmamızda bizi yaratanı, yaratanın nasıl algılanması gerektiği hususlarını, yaratanın gönderdiği ayetlerden örneklerle açıklamaya çalıştık. İsim ve sıfatlarıyla ancak ?Allah'ı? tanıyabiliriz. Allah'ın isim ve sıfatları konusunda Kur'an'ın içindeki ayetlere ekleme ve çıkarma yapamayız. Ayetleri anlamaya çalışırken Kur'an'ın özüne ters düşmeyecek şekilde açıklamada bulunmanın gerektiğini söyleyebiliriz.Yeryüzündeki diğer varlıklardan kendisinde bulunan seçme, irade ve kudret özellikleriyle ayrılan ve bu yolla değer kazanan, sorumluluk yüklenen yegâne canlıdır. Bu nedenle insanın hakikati görmesini engelleyen sahte tanrıları terk ederek sadece Allah'a ibadet etme iradesini göstermelidir. İnsanoğlu bunu aklını kullanarak başarabilir. Aklını kullanarak kendisini, kendisini yaratanını ve yaşadığı evrene düzen vereni kavrar.Bütün düşünce ve davranışlara önem kazandıran, onları anlamlı yapan, hayata birlik, bütünlük ve değer veren sadece Allah'tır. Mü'min insan ile inkârcı insanın algılamalarında farklılıklar vardır. Mü'min insanın inancı tüm hayatına yön vermelidir. Allah'ın sıfatlarını bilinmesi gerektiği gibi bilen, buna inanan insanın hayat algılaması da Kur'an'ın istediği gibi olur. Kimin mü'min kimin mü'min olmadığının referansı da yine Kur'an olmalıdır. Yaratanı tanımak O'nun istediği gibi yaşamakla belli olur. Biz de çalışmamızda Rabb'ı tanımaya ve tanıdığımız kadarıyla tanıtmaya, bizden nasıl bir hayatı yaşamamızı istediğine, kendi isim ve sıfatlarının insandaki tezahürlerine değinmeye çalıştıkKur'an-ı Kerim Allah'ın isim ve sıfatlarını bize öğretir. Kâinattaki eşsiz nizamı, onu yöneten kanunları ve onda tezahür eden hikmet ve kemali gösterir.
Özet (Çeviri)
The existence of universe and human refers to Allah. This order connected to an excellent running system can?t be consequence of an aimless coincidence. It a major deficieny for human whose existence and absence is earthly, who even after acquiring presence, can?t maintain this, who can?t determine his decline of life, not to comprehend his cause of existence. It is certain that this reality needs explanation. Our existence is an undeniable fact. When humankind determines his position in the world, he does this according to specific criteria. This criteria must be pursuant to Islam.We tried to explain that Creator, how he must be comprehended, from piece of tokens which Allah sent. We can recognize him only with his names and attributes. We can?t add and take something out about names and attributes of Allah to tokens in Qur?an. Whlie we are trying to understand the tokens, we can say that it is essential to explain them not going against core of Qur?an.Human is unique alive who differs from other creatures in the world in features of choice, will and power which he has and gets value with this way, to whom responsibility is imposed. For this reason human should have will of worship to only Allah giving up fake Gods who prevent people from seeing the fact. Humankind can manage this using his mind. He comprehends himself, Creator and Allah who regulates the universe he lives using his mind.It is only Allah who gives importance all ideas and behaviours, makes them meaningful, gives unity, combination and value to life. There are differences between believer and unbeliever?s comprehension. This belief of believer should give direction to his all life. Life perception of human who knows attributes of Allah as it should be known, who believes this, becomes like the wishes of the Qur?an. The referance of who is believer and who is not should also be Qur?an. Knowing Creator becomes certain by living as he wants. We tried to touch on knowing Allah introducing him as far as we know, what kind of life he wants from us, manifestation of his name and attributes in human.Qur?an teaches name and attributes of Allah to us. It indicates the unique order of universe, the laws manage it and wisdom and mature manifesting in it.