Ebû Süleyman es-Sicistânî'nin 'Müntehâb Sıvânü'l-Hikme' adlı eseri: Tanıtım ve tercüme
The name of Ebu Süleyman es Sicistani?s Müntehâb Sivan al-Hikma: Translating and introductory
  1. Tez No: 313998
  2. Yazar: MEHMET AKİF DADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ALTINAY, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH DUMAN, YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM TUFANTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
H. IV/ M. X. yüzyıl, İslâm tarihinin ilmî ve fikrî faaliyetlerin en doruk noktaya ulaştığı bir asırdır. Ebû Süleyman es-Sicistânî H. IV. yüzyılın başlarında günümüzde Sistân olarak bilinen Sicistân'da dünyaya gelmiştir. Bu yüzyılın sonlarında Bağdat'ta vefat etmiştir. es-Sicistânî gerek kendi evindeki tedrisatıyla gerekse telifleriyle bu asıra katkı sağlayan dönemin ünlü bir düşünürüdür.Ebû Süleyman es-Sicistânî Fârâbî ile başlayan Yahya b. Adî ile devam ettirilen Bağdat Mantık Okulu'nun önemli bir temsilcisi ve hatta Yahya b. Adî'den sonraki de başkanıdır.Sicistânî'nin önemli bir eseri olan Sıvânü'l-Hikme, bu dönemde kaleme alınmış olan Tabakat (biyografî) ve teracim edebiyatının örneğini gösteren önemli bir eserdir.Sıvânü'l-Hikme tabipler tarihi ile Yunan ve Müslüman bilim adamlarının hayatlarını, eserlerini ve görüşlerini ihtiva etmektedir. İki bölümden oluşan eserin birinci bölümünde tabipler, ikinci bölümünde ise Yunan filozofları, Müslüman bilim adamları ve felsefecileri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
H. IVth / A.D Xth century is a period when the scientific and intellectual activities reached their peak. Ebû Süleyman es-Sicistânî was born in Sicistân, known as Sisâtn today, in the beginning of the H.IVth century. He died in Baghdad in the end of this century. Es sicistânî is an important thinker contributing to this century both by his schooling at his own home and compilations.Ebû Süleyman es-Sicistânî is an important representative of the Baghdad Logic School started by Fârâbî and followed by Yahya b. Adî. He was even the head of this institution after Yahya b. Adî.Sicistânî?s Sıvânü?l-Hikme is a significant work written in this period representing a fine example of Tabakat (biyografi) and teracim (translation) genre .Sıvânü?l-Hikme contains the history of physicians and the lives, words and views of Greek and Muslim scientists. The work has two chapter, in the first chapter the physicians are narrated, in the second one Greek philosophers, Muslim scientists and philosphers are depicted.