İkiz açıklar hipotezi: Türkiye örneği
Twin deficit hypothesis: The case of Turkey
  1. Tez No: 314001
  2. Yazar: ESMA KÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışma, 1992 - 2011 dönemi Türkiye verileriyle ikiz açıklar hipotezinin geçerliliğini araştırmaktadır. Bu çerçevede; bütçe açığı/GSYİH ve cari açık/GSYİH serilerini içeren Vektör Otoregresif Modeli (VAR) oluşturularak, Granger nedensellik testi ile etki-tepki analizleri yürütülmüştür. İkiz açıklar hipotezi, geleneksel Mundell-Fleming görüşleri ile paralel olarak cari açıklar ile bütçe açıklarının birlikte hareket ettiklerini ve nedenselliğin önceki veriden sonrakine doğru aktığını varsaymaktadır. Ricardocu Denklik Hipotezi ise, bu iki açık arasında herhangi bir ilişki bulunmadığını ileri sürmektedir. Çalışmada yürütülen analizler ikiz açıklar hipotezini desteklememiş, Ricardocu Denklik Hipotezini, yani açıklar arasında bir ilişki olmadığı varsayımını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the validity of the twin deficits hypothesis for the Turkish quarterly data over the 1992:1-2011:4 periods. To this end, I consider a VAR model containing budget deficits and current account deficits along with Granger-causality test and impulse response analyses. The twin deficit hypothesis, consistent with the conventional Mundell- Fleming framework, postulates that current account and budget deficits move together and the causality runs from the former to the latter. On the other side, Ricardian Equivalence Hypothesis postulates that there is no correlation between these two deficits. The results from VAR analysis support the Ricardian Equivalence Hypothesis but not the twin deficits hypothesis.