Güvenlikselleştirmede yazılı basının kullanılması: New York Times örneği
The usage of printed press in securitization: An example of New York Times
  1. Tez No: 314034
  2. Yazar: CANSIN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kopenhag Okulu'nun Güvenlikselleştirme Teorisi'ne göre, siyasi elitler bir konuyla ilgili sadece söyleyerek güvenlikselleştirme hamlesinde bulunmaktadır. Söz-eylem adı verilen söyleyerek güvenlikselleştirme ile bir konunun güvenlik konusu haline getirilmesine yönelik toplumsal inşa söz konusudur. Bir siyasi elit tarafından, Söz-eylem ile bir sorun varoluşsal tehdit olarak sunulmakta ve hedef kitle bunu kabul ettiğinde güvenlikselleştirilmiş olmaktadır.Güvenlikselleştirme Teorisi ışığında, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin tehdit eksikliğinin, yaşanan 11 Eylül 2001 saldırı sonrasında küresel terörizm ile makro-güvenlikselleştirme sağlanarak tamamlandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, 11 Eylül 2001 terör saldırılarının ardından 19 Mart 2003 tarihine kadar Irak, söz-eylem ile kitle imha silahlarıyla bir arada dile getirilerek güvenlikselleştirilmiştir. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından yapılan konuşmalarda, Irak'a yönelik güvenlikselleştirme hamlesinde bulunulmuş ve Irak, ABD halkının bu hamleyi kabul etmesi sağlanarak güvenlikselleştirilmiştir.Amerika Birleşik Devletleri'nin önem verdiği bir kavram olmakla birlikte Stratejik İletişim, güvenlikselleştirme sürecinin toplumsal inşa aşamasında rol oynamıştır. Temel olarak, belirli bir hedef kitleye etki etme ve onu stratejik amaçlar doğrultusunda ikna etmeye dayalı olan Stratejik İletişim'de yazılı basının önemli bir yeri vardır.Yazılı basın, siyasi elitlerin fikirlerinin ve argümanlarının halka aktarıldığı ikinci bir konum sağlamaktadır. Bu sebeple, George W. Bush'un konuşmalarının, New York Times Gazetesi'ne olan yansımaları makaleler vasıtasıyla incelenmiştir. Bu makaleler ağırlıklı olarak, Bush'un konuşmalarına karşı olumsuz ve tarafsız bir duruşa sahip olsa da, bu makalelerin konuşmalardan çok sayıda doğrudan ya da kendi ifadeleriyle aktarım yapmaları, Stratejik İletişim açısından önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the Securitisation Theory of the Copenhagen School, the political elites practise securitizing move only by uttering it. The matter is providing the society builded for an issue to become a security issue by the utterance of security which called speech-act. An issue is presented as an existential threat with the speech-act by the political elite. The issue is securitised when the target audience accepts it as such.In the light of the Securitisation Theory, threat deficit of the United States by the end of the Cold War has been supplied by the macro-securitisation of global terrorism after 9/11 attacks. In addition, The words `Iraq? and `weapons of mass destruction? were uttered together by the speech-act from September 11, 2001 to March 19, 2003 and were securitised. U.S. President of the time George W. Bush had practised a securitizing move against Iraq and it was securitised by the American people?s acceptance of this securitising move.Strategic Communication which is an important concept for the U. S. played a role in the building of the society for securitisation process. Strategic Communication basically based on affecting and persuading the target audience for the strategic goals and the press has a significant role within Strategic Communication.The press provides a second venue for the political elites to express their ideas and arguments. Therefore reflections of the speeches of George W. Bush on New York Times were analyzed through the front page articles. Even though these articles predominantly had neutral and negative stand to the speeches, they directly or indirectly cited from the speeches. And these transmissions are so helpful for the Strategic Communication.