Kafkas Cephesi'nde Rusların eline düşen Türkler
Falling into the hands of the Russians on the Caucasian Front Türks
- Tez No: 314052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Birinci Dünya Savaşı başlamadan devletlerin bulunduğu taraflar belli olmuştu. Buna göre de İngiltere, Rusya ve Fransa İtilaf Devletlerini, Almanya, İtalya ve Avusturya Macaristan İttifak grubunu oluşturmuşlardı. Ancak daha sonra bazı anlaşmazlıklardan dolayı bu gruplarda değişiklik yaşanmıştır. Buna göre de İtalya ilk başta İttifak gruplarında yer alırken, çıkarları uğruna grup değiştirmiş ve İtilaf bloğuna geçmiştir.Osmanlı Devleti ise ilk başta tarafsız kaldıysa da daha sonradan savaşın tam ortasında yer almıştır. 1914 yılında Alman gemilerine Türk bayrağı geçirilmiş ve Rus limanları bombalanarak Osmanlı Devleti savaşa resmen girmiştir.Osmanlı Devleti'nin savaşa girmesi birçok cephenin açılmasına neden oldu. Bunlardan bizim konumuzla ilgisi olan ise Kafkas Cephesi'dir. Bu cephede Osmanlı güçleri Ruslara karşı mücadele etmişlerdir. Ancak soğuk, açlık, asker cephanesinin yetersiz olması gibi sebepler yüzünden çok sayıda askerimiz burada şehit olmuştur. Askerlerin şehit olmasının yanı sıra birçoğu da İtilaf güçlerinin ellerine esir olarak düşmüştür. Ki bu esirlerden en kötü hayata sahip olanlar şüphesiz Rusların eline düşen esirlerimizdir. Aslında bu esirlere nasıl davranılacağı hususunu bildiren antlaşmalar yapıldıysa da Ruslar bu antlaşmalara uygun hareket etmemişlerdir.Esirlerimiz yolculuk esnasında büyük sıkıntılar yaşamıştır. Ve birçoğu da bu yolculuk esnasında hayatını kaybetmiştir. Sibirya'ya doğru yolculuklarında vagonlara istif halinde yerleştirilmişler, aç susuz bırakılmışlar, tuvalet ihtiyaçlarını bile giderememişler, bu yüzden de vagonların yanına pis kokudan yanaşılamamıştır. Bu şartlardan dolayı esirlerimiz birçok bulaşıcı hastalığı kapmışlardır. Hastalıklar tedavi edilememiş, hatta bu hasta olanların vagonlarını Rusların yaktığı bile görülmüştür. Hasta esirlerin tedavileri için karantina merkezleri kurulmuş olsa da bu yerler sağlık şartlarından oldukça uzaktı.Esirlerimiz tam anlamıyla bu esaret hayatında cehennem azabı yaşamıştır. Yol güzergâhları üzerinde bulunan Rus şehirlerindeki Müslüman halk Türk esirlere yardım etmek istediyse de buna müsaade edilmemiştir. Bu drama esaret hayatından kurtulanların aktardıkları hatıralarından da şahit oluyoruz.
Özet (Çeviri)
The sides was certain before the beginning of the first world war. England, Russia and France formed the Allies. German, Italy, Austria and Hungary formed the Central Powers. However, there were a few changes in groups because of some conflicts and Italy was the membur of the Allies.Ottoman Empire was impartial at first but then it took place in the middle of the war. . In 1914, Turkish flag was attached in German ships and Russian ports was bombed, so Ottoman went to the war officially.After Ottoman took place in the war, there were a lot of new facades. We are interested in Caucasian facade. Ottoman forces has been struggling against to Russia in this facade. However, a lot of our soldiers have martyrized because of the cold weather, hunger and unsufficient ammunition.In addition to being a martyr, too many soldiers also fell as a captive by the Allied forces. Soldiers who were captive in Russia had the worst life standards. Despite the fact that we had some contracts that show how they should behave to our captives, Russia didin?t act to them according to these contracts.Many captives had experienced big hardships during their journey and some of them was dead. They were arranged instacked in wagons during their journey to Siberia and they were not given enough food, didint go to toilet. Therefore they had various infectious diseases. They were not healed, also Russians burned their wagons to get rid of these diseases.established quarantine centers for treatment of sick prisoners, although this is very far from places of health condisitions.Our captives had experienced a big drama during this period and they feel that they were in the hell. Russian cities located on the road routes to the muclim community wanted to help the turkish prisoners, it also is not permitted to be lead arraund to break prisoners of honour to the people of Russia. Pour in the survivors memoirs of life in this darama we are witnessing the bondage.