Family histories and hidden stories: Metafictional novels of Graham Swift
Aile tarihçeleri ve saklı öyküler: Graham Swift'in üstkurmaca romanları
  1. Tez No: 314146
  2. Yazar: SALİHA AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İlk bölümde, edebiyatta postmodernizm incelenmiştir. Ayrıca üstkurmaca yazım tekniği çalışılmıştır. Postmodern edebiyat kapsamında ?ironi? ve ?parodinin?, geçmişi tekrar düşünmek bağlamında kullanımı incelenmiştir. Dahası, postmodern eserlerin yazım sürecinde hikaye anlatımı ve tarih yazımının zorluğu analiz edilmiştir. İkinci bölüm, bu kuramların Graham Swift'in Out of This World (1989), Ever After (1992), Last Orders (1996), The Light of Day (2004) ve Tomorrow (2007) romanlarında uygulanması olarak devam etmektedir. Bu bölümde, ilk olarak Out of This World ?travma anlatımı? bağlamında çalışılmıştır. İkinci bölümde, Ever After ile Hamlet arasındaki ?metinlerarası? ilişki incelenmiştir. Diğer bir roman, Last Orders, M.M.Bakhtin'in ?kronotop? tanımı zerinden tartışılmıştır. Son iki bölümde ise The Light of Day ve Tomorrow' da hikaye ve tarih anlatımı konularına değinilerek, aile tarihleri ve ortak tarih konuları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part, postmodernism in literature was scrutinized. In addition, metafictional writing technique was studied. Within the scope of postmodern literature, ?irony? and ?parody? were examined in terms of their implementation to rethink about the past. Moreover, the difficulty of story telling and history writing in the creation process of postmodern works was analyzed. The second part proceeds with the implementation of these theories on Graham Swift?s novels: Out of This World (1989), Ever After (1992), Last Orders (1996), The Light of Day (2004) and Tomorrow (2007). In this part, primarily Out of This World was studied with regards to ?trauma narrative?. In the second part, ?intertextual? relationship between Ever After and Hamlet was studied. Another novel Last Orders was discussed via M.M.Bakhtin?s definition of ?chronotope?. As for the last two parts, in The Light of Day andTomorrow family histories and public history were scrutinized by referring to story telling and historiography.