Türk sinemasında 1980'den günümüze değişen aile imgesi
The changing image of family in Turkish cinema since 1980?s
  1. Tez No: 314186
  2. Yazar: AHMET OKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bireyin kendisine, nesnel dünyaya ve ideal bir yaşama ilişkin algısı büyük ölçüde içine doğduğu kültürel ve ideolojik evrenin belirleyiciliğiyle şekillenmektedir. Bu inşa sürecinde, toplumsal düzeneğin merkezi bir elemanı olan ailenin önemli bir katkısı söz konusudur. Nitekim aile, bireysel algıda, salt bir kurumsal yapı olarak değil, mekansal bağlamıyla, içinde yaşayan insanlarla, anılarla ve tüm bu evreni kuşatan bir ?yuva? tahayyülü birlikte var olmaktadır. Ailenin böylesi bir tasarımı, insani deneyimi her yönüyle etkileyen kültürel ve ideolojik süreçlerin de aile mitine içkin olması anlamına gelmektedir.Bu çalışma, sanatsal yaratımların bir biçimde toplumsal tahayyüle ilişkin ipuçları veren unsurlar olduğu yargısından hareketle, sinemasal eserlerde oluşturulan aile idealleştirmelerini, toplumsal alana gönderimde bulunan imlemeler olarak okumayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede 1980 sonrası Türk Sinemasında ailenin temsil ediliş biçimleri, örneklem olarak belirlenen sekiz film üzerinden çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An individual?s perception of the self, of the concrete world and of an ideal life is mostly shaped by the defining characters of the cultural and ideological universe in which one was born. Family, as a central element of the social order, significantly contributes to this process. Because family exists in an individual?s perception not only as an institutional structure but also through its spatial context, with people that is made of, via memories and through an envision of the notion of `home? that surrounds this universe. Comprehension of family as such means the myth of family includes cultural and ideological processes that have a multifaceted impact on human experience.This study aims to analyse any idealisation of family in cinematographic work as significations with references to social domain, predicated on the presupposition that artistic work conveys clues regarding social envision. In this respect, various representations of family in the Turkish cinema from 1980 onwards is analysed on the basis of eight representative films.