Tüketim kültürünün arzu nesnesi olarak bedenin metalaştırılmasında fotoğrafın rolü
The role of photography in the process of commodification of body as an object of desire of consumption culture
  1. Tez No: 314187
  2. Yazar: ALAHATTİN KANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İMANÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzde kimliklerin tüketim ile biçimlendirildiği bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönem görsel kültürün yükselişte olduğu, bir çok düşünür tarafından ?görüntü medeniyeti? olarak da adlandırılan bir dönemdir. Tükettikçe var olabileceğine inanan, tüm amacı istediklerini tüketebilmek olan insan tipinin yaratıldığı bu sürecin en temel yönlendiricilerinden birisi kitle iletişim araçları olarak görülmektedir.Tüketim, küresel kapitalizmi ve onun üzerine kurulduğu değerleri yeniden üreten ve meşrulaştıran bir ideoloji durumundadır. Küresel kapitalizm dünyanın her yerinde zengin, yoksul ayrımı yapmadan insanların arzularına seslenmektedir. Birçok düşünür için beden herkesin sahip olduğu, biricik olan en temel ve değişilmez arzu nesnesidir. İnsanın arzularına seslenen başta fotoğraf olmak üzere görüntüler aracılığıyla tüketim ürünlerinin gösterilmesi, kapitalizmin değerlerini geçerli hale getirmekte ve kapitalizmin küreselleşmesine tüm dünyada hâkimiyet kurmasına yol açmaktadır.Bu çalışma, ?beden?, ?tüketim kültürü?, ?metalaşma?, ?kitle iletişim araçları?, ?fotoğraf?, temel kavramları etrafında şekillenen bir çalışmadır. Bedenin tüketim kültürünün hizmetine sunulmasında fotoğrafın önemli bir araç olarak kullanılmakta olduğu ana düşüncesinden hareket edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; tarihsel süreçte bedenin geçirdiği anlam evrimi ve kapitalist toplumda metalaşma sürecini irdelemektir. Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki farkın artık birbirine karıştığı günümüzde, tüketim olgusunun devamlılığının nasıl sağlandığını ortaya koymaktır, fotoğrafın bu süreçteki rolünü anlamaya çalışmaktır. Tüketim kültürünün hizmetindeki metalaşmış beden olgusunun fotoğraflar aracılığıyla eleştirilmesinin mümkün olup olmadığı da çalışma kapsamında yanıtı aranan sorulardan biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today?s era is constructed through consumption. Visual culture is on the rise and philosophers name this age as ?visual civilisation.?. Mass communication is evaluated as the main leading factor of this process where a type of person is created who constantly consumes and believes his/her existance by consumption.Consumption is an ideology which legitimates and reproduces global capitalism and its values. Global capitalism addresses to human desire notwithstanding poor or rich. For most of philosophers body is a unique, basic and unchangeable object of desire which everyone owns. Display of consumption productions which address to human desire through visual images such as photography, provides the globalization of capitalism and makes its values effective.This dessertation probes the concepts of ?body?, ?commodification?, ?mass communication?, ?photography?. It asserts that photography is an important means of placing body in the service of consumption culture. The aim of this dessertation is to explicate the conceptual evolution of ?body? and capitalistic commodification processes. It also aims to understand the dynamics of the continuity of consumption where true and false needs are intermingled and the role of photography in this process. Another question of the dessertation is to see whether the critique of commodified body in consumption culture through photography is possible.