Çekal ligasyon puncture ile oluşturulan peritonit modelinde periton lavajı ve kuru temizliğin bakteri translokasyonuna etkisi
Cecal ligation and puncture created with the effect of model of peritonitis translocation of peritoneal lavage and dry cleaning bacteria
- Tez No: 314306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER RIDVAN TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İntrabdominal infeksiyonlara bağlı gelişen sepsislerde; batın içi infeksiyon odağının ortadan kaldırılmasına yapılan operasyon esnasında batın içi yıkama işlemi de yapılmaktadır. Ayrıca infeksiyon odağı ortadan kaldırıldıktan sonra, batın içinin; ıslatıldıktan sonra sıkılmış gazlı bezle temizlemenin (Kuru temizlik) oluşan bakteriyel translokasyon oranlarına etkisini araştırmak gerekmektedir. Bu yıkama işlemi için serum fizyolojik en çok kullanılan ajandır. Ayrıca bu yıkamanın oda ısısında bekletilmiş serum fizyolojikle bakteriyel translokasyon oranlarını saptamak gerekmektedir.Bu konuda yapılan bazı çalışmalarda; infeksiyon odağı ortadan kaldırıldıktan sonra yapılan batın içi yıkama ve kuru temizlik yöntemleri kullanılmış; kuru temizlik yapılan grupta mortalitenin ve morbiditenin daha az olduğu saptanmıştır. Bizim bu çalışmadaki amacımız; çekal ligasyon puncture uygulanan ratlarda; kuru temizlik sonrası bakteriyel translokasyon oranlarının serum fizyolojik grubuna göre karşılaştırmaktır.İntraabdominal infeksiyonların cerrahi tedavisinde abdominal kavitenin temizlenmesi için uygulanan yöntemlerin karşılaştırılması amacıyla bu çalışma planlandı. Peritonite bağlı sepsisde; peritoneal kuru temizleme yapmanın bakteriyel translokasyon oranını azaltacağı hipotezi kuruldu.Çalışmamızda 64 adet yetişkin Wistar Albino cinsi dişi rat kullanıldı ve her grupta 16 adet rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Yapılan girişimlerin hepsi genel anestezi altında gerçekleştirildi. Batın içi çekal ligasyon puncture modeli kullanıldı.Grup 1' de sadece laparatomi yapıldı; başka bir işlem yapılmayarak sham grubu oluşturuldu. Grup 2'de çekal ligasyon puncture oluşturulduktan sonra batın kapatılarak kontrol grubu oluşturuldu. Grup 3'de çekal ligasyon puncture yapılarak 10 saat sonra batın tekrar açıldı ve çekum ligasyon yapılan kısımdan itibaren rezeke edildi. Batın içi tüm boşluklar ıslatılıp sıkılmış gazlı bezle silindi. 48 saat sonra batın tekrar açılarak karaciğer, dalak ve barsak mezosundan doku örnekleri alınarak laboratuara gönderildi. Grup 4'de batın açılarak çekal ligasyon puncture yapıldı. 10 saat relaparatomi yapılarak çekum ligasyon yapılan yerden itibaren rezeke edildi ve batın içi serum fizyolojik ile (25 derece) yıkandı. 48 saat sonra batın tekrar açıldı ve karaciğer, dalak ve mezodan doku örnekleri mikrobiyoloji laboratuarına gönderildi. 48 saat sonra karaciğer, dalak ve barsak mezosundan doku örnekleri alınıp; laboratuara gönderildi. Laboratuara gönderilen tüm bu doku ve kan nümuneleri çalışıldı. Üreyen bakteri sayıları ve tipleri saptandı.Çalışmamızda kuru temizlik grubunda aerob ve anaerob üremenin serum fizyolojik ile yıkama yapılan gruba göre daha az üreme olduğu anlamlı olarak saptandı. Yaptığımız deneysel çalışmanın verilerine dayanarak peritonitli olgularda batın içi kuru temizleme yönteminin kullanılmasının; soğuk peritoneal lavaja göre bakteri translokasyon oranlarını azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sepsis developed subject to intraabdominal infections; intraabdominal cleaning process is also applied during the operation performed to eliminate the intraabdominal infection focus. Also after eliminating the infection focus; the effect of the ratios of the intraabdominal cleaning with extruded gauze bandage (dry cleaning) on the formed bacterial translocation should be investigated. Normal saline is the mostly used agent for this cleaning process. Also the bacterial translocation ratios of this cleaning should be determined which is formed after being flushed with normal saline suspended at room temperature.In some of the studies performed regarding to this subject; intraabdominal cleaning and dry cleaning methods are used after the elimination of the infection focus and it is determined that mortality and morbidity is less in the dry cleaning group. In our study, we performed cecal ligation and puncture in rats; dry after cleaning the cold saline group to compare the rates of bacterial translocation.This study is planned to compare the methods applied for the abdominal cavity cleaning in the surgical treatment of intraabdominal infections. In sepsis related to peritonitis; it is hypothesized that the application of peritoneal dry cleaning will reduce the bacteri 64 adult Wistar Albino type female rats are used and 4 groups are specified including 16 rats each. All the interventions applied are performed under general anesthesia. Intraabdominal cecal ligation puncture model is used.In Group 1, only laparotomy is applied; a sham group is formed without applying any other processes. In Group 2, abdomen is closed after the formation of cecal ligation puncture and the control group is formed. In Group 3, after applying cecal ligation puncture, abdomen is re opened after 10 hours and resected as of the part where cecum ligation is applied. All the intraabdominal cavities are wetted and wiped with an extruded gauze bandage. Abdomen is reopened after 48 hours and samples from liver, spleen and intestine mesos are taken and sent to the laboratory. In Group 4, abdomen is opened and cecal ligation puncture is applied. Relaparoctomy is applied for 10 hours and resected as of the part where cecum ligation is applied and the abdomen is flushed with normal saline (25 degrees Celsius). After 48 hours, abdomen is reopened and samples from liver, spleen and intestine mesos are taken and sent to the microbiology laboratory. After 48 hours, samples from liver, spleen and intestine mesos are taken and sent to the laboratory. All the tissue and blood samples sent to the laboratory are studied. The biogenic bacteria quantities and types are determined.Washing with saline reproduction study in aerobic dry cleaning group by group was significantly less in reproduction. There was no significant difference, however, anaerobic reproduction.Based on the data of our experimental study, it is determined that using intraabdominal gravel cleaning method in peritonitis cases has reduced the bacterial translocation ratios when compared to the peritoneal irrigation.