Serebral palsili çocuklarda kalça eklemine ilişkin bazı parametrelerin alt ekstremite fonksiyonel kapasitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of certain parameters related with hip joint on the functional capacity in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 314327
  2. Yazar: ÖZLEM ELVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Serebral palsi (SP) gelişimini tamamlamamış beyin dokusunun ilerleyici olmayan bir hastalığının sebep olduğu nörogelişimsel bir bozukluktur. Serebral palside, kalıcı ve değişime uğrayabilen hareket ve postur bozuklukları görülür. Serebral palsili çocuklarda alt ekstremitelerde deformite gelişimi sık görülen bir durumdur. Kalça eklemi ve bu ekleme ait anatomik yapılarda meydana gelen değişiklikler fonksiyonel kapasiteyi etkilemekte ve ambulasyonunu engellemektedir.Bu çalışmada, kalça eklemini ve bu eklemde oluşan değişiklikleri değerlendirmekte kullanılan, kolladiafizer açı (femur inklinasyon açısı, KOLA), asetabular indeks açısı (Aİ), merkez kenar açısı (CE), pelvik oblisite (PO) ve migrasyon indeksi (Mİ) gibi parametrelere ait ölçümler yapıldı. Elde edilen sonuçların, SP'li çocuklarda kaba motor fonksiyon ölçütü ile değerlendirilen alt ekstremite fonksiyonel kapasiteleri üzerine etkileri araştırıldı. Aynı zamanda bu parametrelerin kontrol grubu ve birbirleriyle olan ilişkileri incelendi. Çalışma grubunda, 38 SP'li (25 hemiparetik ve 13 diparetik, KMFSS seviye I), kontrol grubunda ise 28 sağlıklı çocuktan oluşuyordu.Aynı KMFFS seviyesi ve aynı yaş grubundaki hemiparetik ve diparetik SP'li çocukların benzer kalça morfolojisine sahip oldukları belirlendi. Ancak KMFÖ'ye göre hemiparetik olguların diparetiklere göre yürüme, koşma, atlama becerilerinde daha iyi oldukları sonucuna ulaşıldı. Aynı yaş grubundaki fiziksel olarak sağlıklı çocuklar ile KMFSS seviye I'deki hemiparetik tip SP'li olgular arasında, PO hariç, kalça morfolojisi açısından farklılık bulunmadığı belirlendi. Sağlıklı ve SP'li çocuklarda, literatürdeki çalışmalarla karşılaştırıldığında, KOLA açısının bilateral olarak her iki kalçadada artmış olduğu gözlendi. Diparetik SP'li olgularda Aİ açısındaki artışın, bu olgularda kalça deplasmanına yatkınlıkta rolü olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is a neuro-developmental disorder resulting from nonprogressive injury of immature brain tissue. Permanent and changeable movement disorders and impairment of posture are also seen in cerebral palsy. Deformity of lower extremity is a frequently seen condition in children with CP. The changes in the hip joint and related anatomical structures also affect the functional capacity and restrict ambulation of the children with CP.In this study, parameters like the collodiaphyseal angle (femoral inclination), acetabular index angle (AI), center edge angle (CE), migration percentage (MP) and pelvic obliquity (PO), which are used to evaluate the hip joint and its pathological changes, are measured. The effects of the obtained results on the functional capacity of the lower extremity that was assessed by the gross motor function measure were investigated in children with CP. The relationships of these parameters within the CP group and with the control group were also examined. The CP group was composed of 38 children (25 hemiparetic and 13 diparetic, GMFCS level I) while the control group was composed of 28 healthy children.It was found that the hemiparetic and diparetic children with CP who were at the same GMFCS level and age group, had similar hip morphology. However, the results have revealed that hemiparetic children had better walking, running and jumping abilities than those of diparetics according to the gross motor function measure. No difference was determined between the children with CP and the control group regarding the measured parameters of hip morphology, except PO. Both in the children with CP and the control group, the femoral inclination angle was found to be higher bilaterally comparing with previous data in the literature. It was thought that the increase in AI angle of the diparetic children with CP may cause susceptibility to hip displacement.