Miyeloid ve lenfoid malign hastalıklarda lokal hematopoetik renin anjiyotensin sistem mRNA ekspresyon düzeyleri
Mrna expression levels of local renin-angiotensin system in lymphoid and myeloid haematological malignancies
- Tez No: 314355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Renin-angiotensin sistemi (RAS), yakın döneme kadar sadece kan basıncı ve sıvı-elektrolit dengesini düzenleyen endokrin bir sistem olarak bilinirdi. Günümüzde, RAS'ın spesifik organ sistemlerinde de lokal olarak bulunduğu ve otokrin/parakrin ve hatta intrakrin işlevlere sahip olduğu belirlenmiştir. Lokal kemik iliği RAS'ı da normal ve neoplastik hematopoeizi etkileyen otokrin/parakrin bir sistem olarak tanımlanmıştır. Anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) etkisiyle oluşan Anjiotensin II, Anjiotensin II tip 1 reseptörleri aracılığıyla hematopoetik kök hücrelerinde çoğalmayı ve farklılaşmayı uyarmaktadır.Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Ünitesi'nde tanıları konan 46 (yaş ortalaması: 57.8 ± 13.5) hasta dahil edilmiştir. Lenfoid grupta 30 hasta, miyeloid grupta ise 16 hasta yer aldı. Hastalardan alınan periferik kan örneklerinden kantitatif eş zamanlı PZR yöntemi ile renin, ACE, ACE2 ve anjiyotensinojen (ANGTS) mRNA ekspresyonları ölçüldü. Renin, ACE, ACE2 ve ANGTS median mRNA ekspresyon düzeyleri lenfoid grupta sırasıyla %1.9647216, %0.4210803, %0.00 ve %0.00 iken; miyeloid grupta sırasıyla %0.727033, %1.5453344, %0.0359416 ve %0.0060297 idi. Renin düzeyleri lenfoid grupta anlamlı olarak daha yüksek (p=0.001) iken, ACE ve ACE2 düzeyleri ise miyeloid grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p değerleri sırasıyla 0.013 ve 0.010). ANGTS düzeyleri ise her iki grupta da benzerdi. Aktif hastalığı olan tüm hastaların renin mRNA ekspresyon düzeyleri, aktif hastalığı olmayanlara kıyasla anlamlı olarak yüksek saptandı (2.0315684 vs 0.2969571) (p=0.034).Bu çalışmada, lokal kemik iliği RAS komponentlerinden reninin lenfoid kökenli, ACE'nin ise miyeloid kökenli malignitelerde anlamlı olarak daha yüksek olduğu ve aktif hastalığı olan tüm hematolojik maligniteli hastalarda renin düzeylerinin arttığının ilk delilleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Renin-angiotensin system (RAS) has until recently been considered as just an endocrine system that controls the blood pressure and fluid-electrolyte balance. Today, it is known that, beside the circulatory system, RAS is present in specific tissue systems as localized manner having autocrine/paracrine and intractrine functions. Local bone marrow renin-angiotensin system has also defined as an autocrine-paracrine system affecting normal and neoplastic hematopoiesis. Angiotensin II produced by the affect of angiotensin-converting enzyme (ACE), situmulates proliferation and differentiation of hematopoietic stem cells through Angiotensin II type 1 receptors.In this study, peripheral blood samples of 46 patients (mean age: 57.8 ± 13.5) classified as lymphoid (n=30) group and myeloid (n=16) group, taken during their routine investment and diagnosis at Hacettepe University Faculty of Medicine, Hematology Unit were studied. Renin, ACE, ACE2 and ANGTS values has been investigated using related primers within polymerase chain reaction. In the lymphoid group, the median expression values of renin, ACE, ACE2, and ANGTS mRNAs were 1.9647216%, 0.4210803%, 0.00%, and 0.00%, respectively; in myeloid group 0.727033%, 1.5453344%, 0.0359416%, and 0.0060297%, respectively. In the lymphoid group, renin levels were significantly higher (p=0.001), whereas ACE1 and ACE2 levels were significanltly higher in the myeloid group (p values were 0.013 ve 0.010, respectively). ANGTS levels were similar in both groups. The all patients with active disease have had significantly higher renin mRNA expression levels, than those without an active disese (2.0315684 vs 0.2969571) (p=0.034).In this study, first evidences of possible affects of the local bone marrow RAS components on lymphoid and myeloid malignancies have been demonstrated. Renin levels were significantly higher in the lymphoid group, whereas ACE levels were significantly higher in the myeloid group. Also it was demonstrated that, renin levels in all patients with active disease were significantly higher than those without an active disease.