Doktor ve yardımcı sağlık personelinin erişkin ve pediyatrik temel yaşam desteği bilgi düzeyi
Knowledge level of physicians and medical staff on adult and pediatric basic life support
- Tez No: 314356
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHİR ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Babacan D. A., Doktor ve yardımcı sağlık personelinin erişkin ve pediyatrik temel yaşam desteği hakkındaki bilgi düzeyi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Uzmanlık Tezi. Ankara, 2012. Temel Yaşam Desteği (TYD), havayolu açıklığının sağlanması, yapay solunum ve göğüs kompresyonlarını içeren, doğru ve yeterli uygulandığında hayat kurtaran bir uygulamadır. Temel yaşam desteği eğitimi başta sağlık görevlileri olmak üzere tüm toplum bireylerinin kazanması gereken bir bilgi ve beceri eğitimidir. Bu çalışma da hastanemiz sağlık çalışanlarının bu konudaki güncel bilgileri değerlendirildi. Temel yaşam desteği ile ilgili 35 soruluk anket formu, Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde görev alan 115'i erkek, 351 sağlık görevlisine uygulandı. Bulgular frekans ve yüzde şeklinde belirtildi.
Özet (Çeviri)
Babacan D. A., Knowledge level of physicians and medical staff on adult and pediatric basic life support. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Emergency Medicine. Ankara, 2012. Basic Life Support (BLS) when applied correctly and adequately is a life-saving procedure including airway management, artificial respiration and chest compression. BLS training is composed of knowledge and skills training which must be gained by all community members, particularly by health officers. Present study evaluates the current information of hospital health care providers on BLS. A survey quentionnare including 35 questions was applied to 351 (115M) medical staff. The data were expressed as frequencies and percentages.