Diabetes mellituslu hastaların işitme fonksiyonlarının yüksek frekan odyometrisi ile değerlendirilmesi
The assessment of the hearing functions of the patients with diabetes mellitus by the means of high frequency audiometry
- Tez No: 314422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
DM, değişik süreçlerde birçok sistemi etkileyebilen kronik bir metabolizma hastalığıdır. Nefropati, retinopati ve nöropati gibi mikroanjiyopatik komplikasyonları ile yüksek morbidite ve mortalitesi olan DM'nin sensörinöral işitme kaybı ile de arasında olası bir ilişki olduğunu açıklamak için uzun süredir çalışmalar yapılmaktadır.Çalışmamızın amacı, 40?60 yaş arası tip II DM hastalarının işitme fonksiyonlarını yüksek frekans odyometrisi ile değerlendirerek normal kontrol grubundaki odyometrik eşikler ile karşılaştırmaktır. Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında Mayıs 2011-Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, alınma kriterlerine uyan 50 Tip II DM'li hasta (100 kulak) ve 45 sağlıklı kontrol birey (90 kulak) değerlendirmeye alındı. DM hastalarının hastalık süreleri, kullandıkları tedavi şekli, yaş, cinsiyet ve meslek gibi demografik özellikleri, VKİ'leri ve sigara alışkanlıkları not edildi. Ayrıca, hasta dosyaları taranarak yakın tarihli mevcut olan HbA1c değeri ve retinopati varlığı kaydedildi. Tüm gruplarda yüksek frekans odyometri ile odyometrik eşik değerleri tespit edildi. Tüm bu verilerin analizi SPSS 16.0 programı kullanılarak yapıldı ve iki uçlu p değeri 0.05). Hasta grubunun hastalık süreleri ortalama 7,09±7,19 (1-30) yıl, HbA1c değerleri ortalama % 8,14±1,85 olarak bulundu. Hastaların 18'inde (%36) retinopati ve 22'sinde (%44) ek hastalık vardı.Çalışma grupları arasında 16.000 Hz (p>0.05) dışındaki tüm frekanslardaki eşiklerde, SSO, KAE ve KAS değerlerinde anlamlı fark tespit edildi (p0.05). Hasta grupta HbA1c ortalamaları, tedavi şekilleri ve süreleri, retinopati varlığı ve derecesi, HT dışındaki ek hastalık varlığı ile odyometrik eşikler arasındaki ilişkiye korelasyon analiz ile bakıldığında anlamlı bir korelasyon bulunmadı. Odyometrik eşikler ile HT varlığı arasındaki ilişkiye korelasyon analizi ile bakıldığında, özellikle 8.000 üzeri yüksek frekanslardaki işitme eşikleri ile HT varlığı anlamlı olarak ilişkiliydi. Bu sonuclar ışığında, olgular sadece DM olan hastalar, DM'ye ek olarak HT'si olan hastalar ve kontrol olmak üzere üç gruba ayrılarak karşılaştırma yapıldı. HT olmaksızın diyabet hastalarında yapılan değerlendirmede 4.000 Hz ve altındaki frekanslar ile 12.000 Hz frekansta işitme kaybı saptanırken, diyabet ile birlikte ek HT varlığında 16.000Hz frekans dışındaki tüm frekanslarda işitme kaybına sebep olduğu tespit edildi. Ek hastalık olsun ya da olmasın DM'li hastalarda KAS'da düşüş mevcuttur.
Özet (Çeviri)
DM is a chronic disease of the metabolism that can affect a number of systems at different periods. Many studies have been carried out for so long in an attempt to explain the likely connection between the complications such as nephropatia, retinosis and neuropathy and sensinoneural hearing loss of DM with a high rate of morbidity and mortality.The aim of our study is to assess the hearing functions of type II DM patients between the ages of 40 and 60 through high frequency audiometry and to compare them with the audiometric thresholds in the normal control group. The study was conducted at the Otorhinolaryngology Department of Ahmet Necdet Sezer Research and Application Hospital, Afyon Kocatepe University between May and October 2011. Fitting the criteria, 50 type II patients with DM (100 ears) and 45 healthy control individuals (90 ears) were included in the study for assessment. The demographic features of the DM patients such as the period of disease, treatment employed, age, gender and occupation, their VKI?s and smoking habits were taken down. In addition, the recent HbA1c value available and existence of retinopathy was recorded after a scan of the patients? files was done. High frequency audiometry and audiometric threshold values were identified in all groups. The analysis of all this data was carried out using SPSS 16.0 program and if the bicuspid p value is 0.05). The period of disease for the patient group was found to be 7,09±7,19 (1-30) years on average and HbA1c values were running around % 8,14±1,85. 18 patients (36 %) had retinopathy and 22 (44 %) had additional disease.A meaningful discrepancy with the values of SSO, KAE and KAS was detected in all the frequency thresholds but 16.000 Hz (p>0.05) within the study groups (p0.05). In the patient group there was no meaningful correlation when HbA1c averages, the ways and durations of treatment, the existence and degree of retinopathy, existence of an additional disease other than HT and audiometric thresholds were examined through correlation analysis. When the relationship between audiometric thresholds and existence of HT was studied with the correlation analysis, high frequency thresholds particularly above 8000 and the existence of HT were meaningfully correlated. In the light of these findings, cases were compared in three groups, those only with DM, the ones with an additional HT and the controls. While, during the assessment of patients with diabetes, hearing loss was identified between the frequencies at or below 4000 HZ and 12000 Hz, diabetes accompanied by the existence of HT caused hearing loss in all frequencies but 16000 Hz. There is a fall in KAS for patients with DM whether there is an additional disease or not.