Mediastinal lenfadenopati tanısında elektromanyetik navigasyon bronkoskopi ve konvansiyonel transbronşiyal iğne aspirasyonunun karşılaştırılması
Comparison of electromagnetic navigation bronchoscopy and conventional transbronchial needle aspiration in the diagnosis of mediastinal lymphadenopathy
  1. Tez No: 314429
  2. Yazar: ÖZLEM ERÇEN DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET KARNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fleksibl bronkoskopi (FB) ile transbronşiyal iğne aspirasyonu (TBİA), mediastinumda malign ve benign hastalıklarda ve hiler lenf nodlarında histolojik tanı için örnek sağlamada güvenli ve etkilidir, ayrıca daha invaziv cerrahi prosedürlere ihtiyacı azaltır. Daha yeni bronkoskopik yöntemlerin, komplikasyon oranlarını azaltırken tanı değeri ve doğruluğu arttırma potansiyeli vardır. Elektromanyetik navigasyon bronkoskopi (ENB), bronkoskopiste periferik akciğer lezyonunu lokalize etmeyi ve periferik lezyondan biyopsi almayı sağlar. Mediastinal lenf nodu değerlendirmesinde de başarısı çalışmalarla desteklenmiştir. Bu çalışmada amacımız; mediastinal lenf nodlarında konvansiyonel TBİA ve ENB yöntemlerinin örnekleme ve tanı başarısı açısından karşılaştırmaktı.Çalışmamıza, mediastinal lenfadenopati nedeniyle konvansiyonel TBİA veya ENB eşliğinde TBİA uygulanan, 45'i erkek 94 olgu alındı ve prospektif kesitsel olarak incelendi. ENB ile 81 (%55.9), konvansiyonel TBİA ile 64 (%44) olmak üzere toplam 145 lenf nodu incelendi. Ortalama boyut ENB grubunda konvansiyonel TBİA grubundan daha düşüktü (16.06±5.92mm'e karşın 19.46±6.44mm). ENB grubunda örnekleme başarısı (%82.7), konvansiyonel TBİA grubundan (%51.6) anlamlı yüksekti. ENB ?15mm lenf nodları örnekleme başarısı (%72.7) ve >15mm lenf nodları örnekleme başarısı (%94.6), konvansiyonel TBİA ?15mm ve >15mm örnekleme başarılarından (sırayla % 44.4, %54.3) anlamlı olarak daha yüksekti. Lenf nodu boyutuna bakılmaksızın ENB grubu tanı başarısı (%72.8), konvansiyonel TBİA yapılan gruptan (%42.2) anlamlı olarak daha yüksekti. Hem ?15mm, hem de >15mm boyutlarda ENB tanı başarısı daha yüksekti (sırayla ENB %65.9'a karşın konvansiyonel TBİA %27.8, ENB %81.1'e karşın konvansiyonel TBİA %47.8).Çalışmamız mediastinal lenf nodlarında ENB ve konvansiyonel TBİA'nın örnekleme ve tanı başarısını karşılaştıran ilk çalışmadır. Sonuç olarak, ENB'de mediastinal lenf nodu örnekleme ve tanı başarısı boyuttan bağımsız olarak konvansiyonel TBİA'na kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bu yöntem lenf nodu evrelemede ve mediastinal lenfadenopati tanısında güvenle uygulanabilir. Bu konuda lenf nodu lokalizasyonlarını içine alan, yerinde hızlı sitopatolojik inceleme yönteminin kullanılıp kullanılmadığının değerlendirildiği ve maliyetin de karşılaştırıldığı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Transbronchial needle aspiration (TBNA) via filexibl bronchoscopy (FB) is a safe and efficacious technique to obtain samples for the hystologic diagnosis of benign or malignant diseases in hilar and mediastinal lymph nodes. It also diminishes the need for the invasive surgical procedures. The novel bronchoscopic methods have potential value in the improvement of the diagnostic accuracy while reducing the complication rate. Electromagnetic navigation bronchoscopy (ENB) enables the bronchoscopist to localize the peripheral lung lesion and perform the biopsy procedure. Its benefit in mediastinal lymph node determining is also supported by various studies. The aim of this study is to compare the diagnostic and sampling success of the conventional TBNA and ENB methods in mediastinal lymph nodes.94 cases (45 men) were included in the study who undervent conventional TBNA or TBNA via ENB for mediastinal lymphadenopathy and evaluated prospectively, cross-sectional. 145 lymph node (81 via ENB (55.9%) and 64 conventional TBNA (44%)) were evaluated. The mean size of the lymph nodes in ENB group were smaller than conventional TBNA group (16.06±5.92mm vs 19.46±6.44mm). The sampling success of the ENB group (82.7%) was significantly higher than conventional TBNA group (51.6%). The sampling success of the ENB in both lymph nodes ?15mm and >15mm was significantly higher (72.7% vs 94.6%) than conventional TBNA (44.4% vs 54.3%). The diagnostic success of the ENB (72.8%) was also significantly higher than conventional TBNA group (42.2%). The diagnostic success of the EBN was higher in both ?15mm and >15mm size as compared with conventional TBNA (ENB 65.9% vs TBNA 27.8% in ?15mm and ENB 81.1% vs TBNA 47.8% in >15mm).This trial is the first study comparing the sampling and diagnostic success of the ENB versus conventional TBIA in mediastinal lymph nodes. The sampling and diagnostic success of the ENB was found significantly higher than conventional TBNA regardless from the size of the lymph node. This method can be safely used in lymph node staging and mediastinal lymphadenopathy diagnosis. Further studies are warranted to determin the use of rapid on-site cytopathologic evaluation method, including the localization of the lymph nodes and comparing the cost of the methods.