Prostatektomi sonrası gelişen üriner sistem enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of urinary system infections developed after prostatectomy
  1. Tez No: 314428
  2. Yazar: HALİDE ASLANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY AZAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ürolojik girişimler, hasta ve çevre faktörleri nedeniyle üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE) sıklığını arttırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, benign prostat hiperplazisi veya prostat karsinomu tanısı konan ve transüretral prostat rezeksiyonu (TURP) veya açık prostatektomi uygulanan olgularda ÜSE risk faktörlerinin belirlenmesidir.Çalışmamıza, BPH ya da prostat karsinomu tanısı konan 141 hasta dahil edildi ve bu hastalara TURP ya da açık prostatektomi uygulandı. ÜSE tanısı, idrar kültürlerine dayanarak kondu.Enfeksiyon ve iyileşme grubunun yaş ortalaması (p=0.543), prostatit/abse (p=1.000), ÜSE öyküsü (p=0.130), üriner girişim öyküsü (p=0.674) ve antibiyotik kullanım öyküsü sıklığı (p=0.424); preoperatif PSA düzeyi (p=0.862), preoperatif idrar sondası uygulama sıklığı (p=0.120), preoperatif idrar kültüründe üreme pozitifliği (p=0.178), profilaksi yaklaşımları (p=0.941) ve ASA değerlendirme kategorileri (p=0.457); postoperatif dönemde idrar sondası uygulama süresi (p=0.500) ve prostat ağırlığı (p=0.119) ortalamaları arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Urologic interventions may increase prevalance of urinary system infections (USI) due to patient and environmental factors. Aim of this study is to determine risk factors for USI in cases diagnosed with benign prostatic hyperplasia (BPH) or prostatic carcinoma and treated by transurethral resection of prostate (TURP) or open prostatectomy.One hundered forty-one patients diagnosed with BPH or prostatic carcinoma were enrolled in our study and TURP or open prostatectomy were perfomed in these patients.