Postmenopozal endometrial patolojilerin transvajinal sonografi ile değerlendirilmesi ve histopatolojik korelasyon
  1. Tez No: 31451
  2. Yazar: HÜLYA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
41 VI - ÖZET îki kısımdan oluşan bu çalışmanın birinci kısmında postmenapozal hastalarda TVS (transvaginal sonografi) ile saptanan endometrial kalınlıklarla histopatolojik bulgular arasındaki korelasyon araştırılmıştır, ikinci kısmında ise endometrium kanseri tanısı almış hastalarda myometrial invazyonun varlığı TVS ile saptanmaya çalışılmıştır. îlk asama için 192 kanamalı, 97 asemptomatik olmak üzere toplam 289 hasta çalışmaya alınmıştır. Bu hastalara TVS yapılarak endometrial kalınlıkları belirlenmiştir. Çalışmaya başlarken aldığımız limit kalınlık 4mm olduğu için asemptomatik ve endometriumu 4mm ve daha ince olan 50 hastaya D&C uygulanmamıştır. Postmenapozal kanama ile başvuran 192 hastaya ve endometrial kalınlığı 4mm'den fazla olan 47 asemptomatik hastaya D&C uygulanmıştır. Kanama ile başvurup endometrial kalınlığın 4mm ve daha ince olduğu tüm hastalarda negatif sonuç elde edilmiştir (%100). (“Atrofi”ve“yetersiz materyal”olarak rapor edilen sonuçlar negatif kabul edilmiştir.) Kalınlığın 4mm'den fazla olduğu 158 hastanın 40'ında (X25.3) negatif sonuç, 118'inde (X74.7) pozitif sonuç elde edilmiştir (“Prolif erasyon”,“sekresyon”,“hiperplazi”,“polip”, ve“kanser”olarak rapor edilen sonuçlar pozitif olarak kabul edilmiştir).
Özet (Çeviri)
43 VII - SUMMARY This study is consisted of two parts. In the first part we search for correlation between endometrial thickness measured by TVS (transvaginal sonography) and histopathologic diagnosis in postmenapausal patients. In the second part prescence of myometrial invasion is tried to be detected by TVS in patients diagnosed as endometrium cancer. For the initial step, total of 289 patients are included in the study, 192 of which experiencing bleeding, 97 being asymptomatic. All patients are examined with TVS and endometrial thickness are determined. Since we took the limit for endometrial thickness as 4mm we didn't perform D&C to 50 patients who are asymptomatic and equal and below this limit. In 192 postmenapausal bleeding patients and 47 asymptomatic patients beyond the limit we performed D&C. In all patients having postmenapausal bleeding and whose endometrial thickness was 4mm and below, the results were negative. (Results that are reported as atrophy and insufficient material are accepted as negative) In 40 (25.3%) of 158 patients with endometrial thickness beyond 4mm, the results were negative while the remaining 118 (74.7%) had positive results.