Servikal vertebra cerrahisi geçirecek, sigara içen ve içmeyen hastalarda TİVA'dan uyanma sırasında üst havayolu reflekslerine deksmedetomidinin etkileri
The effect of dexmedetomidine on upper airway reflexes in smokers and non-smokers, undergoing cervical spine surgery during emergence from tiva
  1. Tez No: 314536
  2. Yazar: ŞULE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Genel anesteziden derlenme sırasındaki öksürük özellikle servikal spinal cerrahide sorunlu olabilir. Servikal vertebra cerrahisi geçirecek, sigara içen ve içmeyen hastalarda hedef kontrollü total intravenöz anestezi (HKİ) uygulamasına cerrahi bitiminden 5 dk önce eklenen 10 dk süresince 0.5 mcg/kg deksmedetomidin infüzyonunun (Dİ) derlenmedeki üst havayolu reflekslerine etkilerini araştırdık.UÜTF Etik Kurul onayı ile sigara içen ve içmeyen, ASA I-II, 18-65 yaş, 80 olgu 4 gruba randomize edildi; Grup I: sigara içen+Dİ verilmeyecek olgular, Grup II: sigara içen+Dİ verilecek olgular, Grup III: sigara içmeyen+Dİ verilmeyecek olgular, Grup IV: sigara içmeyen, Dİ verilecek olgular. Kalp atım hızları (KAH), kan basınçları (KB) ve SpO2 değerleri indüksiyon öncesi ve sonrası farklı zamanlarda, operasyon sonu, ekstübasyon sonrası ve ayılma odasında kaydedildi. İlk spontan solunum (İSS), düzenli spontan solunum başlama (DSS), sözlü eİirlere uyma (SEZ), kaf indirilme (KAF), ekstübasyon zamanları (EZ) ve öksürük/laringospazm kaydedildi. İstatistiksel analizlerde Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Coughing during emergence from general anaesthesia may be hazardous, especially after cervical spine surgery. We aimed to research the efficacy of dexmetedomidine infusion (DI) 0.5 mcg/kg added for 10 minutes to TCI for total intravenous anesthesia on upper airway reflexes, 5 minutes before the end of surgery during emergence from anethesia, in the smokers or non-smokers who would undergo servical spine surgery.After Local Ethics Committee approval, 80 cases of smokers or non-smokers, ASA I-II status, age 18-65 years were randomized into 4 groups. Group I: smokers+no DI, Group II: smokers+DI, Group III: non-smokers+no DI, Group III: non-smokers+DI. The heart rates (HR), blood pressures (BP) and SpO2 values were recorded before and after the induction at certain times, at the end of the operation, after the extubation and in the emergence room.