İnflame insan makrofaj hücresinde kalsiyum hidroksit ve n-asetilsisteinin antiinflamatuar etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antiinflammatory effects of calcium hydroxide and n-acetylcysteine in inflamed human macrophage cells
  1. Tez No: 314535
  2. Yazar: SENEM PINAR KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖZÇELİK, DOÇ. DR. YASEMİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karapınar, S.P., İnflame İnsan Makrofaj Hücresinde Kalsiyum Hidroksit ve N-Asetilsisteinin Antiinflamatuar Etkilerinin Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışmada, insan makrofaj hücre hattının LPS ile uyarılması sonucu açığa çıkan proinflamatuar (tümör nekrozis faktör-alfa) ve antiinflamatuar (transforme edici büyüme faktörü-beta1) sitokin seviyeleri üzerine kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ve antioksidatif, antiinflamatuar bir ajan olan N-asetilsisteinin(NAC) etkisi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla, THP-1 insan monosit öncülü hücreler, 37 °C de %5 CO2 etüvünde tam kültür ortamında çoğaltıldı. Ardından 400 nM PMA varlığında 3 gün inkübasyonu takiben makrofaj hücrelerine dönüştürüldü. Deneyde kullanılacak ilaç dozları, akım sitometri analizi ile, lipopolisakkarit dozu ise ELISA (Enzim bağlı bağışıklık deneyi) ile belirlendi. Uygun ilaç konsantrasyonları ve lipopolisakkarit hücrelere uygulandıktan sonra, proinflamatuar ve antiinflamatuar sitokin aktiviteleri ELISA ile, gen ifade düzeyleri ise RT-PCR (gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesi İki Yönlü Varyans Analizi ve Bonferroni testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Karapınar, S.P., Comparison of Antiinflammatory Effects of Calcium Hydroxide and N-Acetylcysteine in Inflamed Human Macrophage Cells. Ankara, 2012. In this study, the effects of N-acetylcysteine (NAC) and calcium hydroxide (Ca(OH)2) on the production levels of proinflammatory (tumor necrosis factor-alpha) and antiinflammatory (transforming growth factor-beta1) cytokines, which were released from lipopolysaccharide-stimulated human macrophage cell line were evaluated comparatively. For this purpose, THP-1 human monocyte precursor cells were replicated in complete culture medium at 37°C, 5% CO2 incubator. And then pre-monocyte THP-1 cells were transformed to macrophage cells after 3 days of incubation with 400 nM PMA. Drug doses to be used in the experiments were detected by flow cytometry analysis and the dose of lipopolysaccharide was detected by ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). After applying appropriate drug and lipopolysaccharide (LPS) concentrations, activities of proinflammatory and antiinflammatory cytokines were determined by using ELISA and gene expression levels of cytokines were analyzed by using RT-PCR (Reverse-Transcriptase Polymerase Chain Reaction Analysis). Evaluation of data was performed with two-way ANOVA and Bonferroni test.