Preeklamptik hastalar ile termdeki insan plasentalarında nitrik oksit sentetazın immunolokalizasyonu
Peeklamptic diseases and the immunolocalisation of nitric oxide synthase in human placenta term
- Tez No: 314588
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜMTAZ NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nitrik oksit (NO), damar duvarı endotelinde üretilen ve damar tonusu üstünde vazodilatatör etkisi olan bir bilesiktir. Birçok hücre tipi NO sentezler. Nitrik oksitin damar direncinin yanı sıra aracı madde olarak sinir iletimi, bagısıklık, direnç ve hücreler arası bagın düzenlenmesinde birincil görevi bulunmaktadır. NO ve diger bir son ürün olan sitrüllin, argininden nitrik oksit sentataz (NOS) enzimi aracılıgıyla sentezlenir. NOS'ın, endotelial NOS (eNOS, endotel hücrelerinde), nöronal NOS (nNOS, nöronlarda), indüklenebilir NOS (iNOS, makrofaj ve inflamatuar hücrelerde) olmak üzere üç farklı tipi vardır. nNOS ve eNOS izoenzimleri NO üretimi için Ca++ kalmodulin kompleksine bagımlıdır, buna karsın iNOS bundan bagımsızdır. Çalısmaya preeklampsi ve eklampsi hastalıgı olan 5 olgu ile normal gebelik süresine erismis, kendiliginden, vajinal yolla dogum yapan ve sistemik hastalıgı olmayan 20 olgunun plasentası alındı. Gebeligi normal olarak sonlanmıs ile preeklamptik kadınların plasentalarında immunohistokimyasal olarak eNOS ve nNOS'un dagılımları ve dolayısı ile karsılastırılmaları yapıldı. Tüm preparatlar ısık mikroskobunda incelendi. Sonuç olarak; normal olarak dogum yapmıs kadınların plasentasında eNOS'a ait immunoreaktivite koryonun sitotrofoblast hücrelerinde ve mezensim tabakasındaki damar endotel hücrelerinde, nNOS'a ait immunoreaktivite, sinsityotrofoblast hücreleri, koryonun mezensim katmanının sinir hücrelerinde belirgin bir sekilde gözlendi. Buna karsılık preeklamptik hastalarda ise her iki NOS'a ait immunoreaktivitenin olmadıgı gözlendi. Preeklamptik hastalarda NO düzeyinde meydana gelen azalma preeklampsinin organizmaya yapabilecegi patolojik etkileri gidermesi bakımından önemli oldugu düsünülmektedir. Beseri hekimlerin, preeklamptik hastalarda gebelik süresince NO düzeylerindeki azalmayı dikkate almaları ve duruma göre tedavi yapmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide (NO) is a molecule which produces at the endothelial cell of the vessel and has vasodilatatory effect on the vessel tone. Many types of cell synthesize the NO particularly has function as a signalling molecule, immunity, resistance and regulation of the intercellular interaction between NO and citrullin which is a final product, is synthesize from the L-arginin via nitrix oxide synthase. There are three types of NOS which are endothelial nitric oxide synthase (eNOS, type 3), nöronal nitric oxide sythase (nNOS, type 1) and inductuable nitric oxide synthase (iNOS, type 2, macrophage and inflammatory cells). The functions of nNOS and eNOS isoenzymes are dependent to calcium calmodulin complex for production of the NO whereas iNOS production is of them. Twenty normal pregnant given birth via vagina and five preeclamptic women placenta were collected. The comparision of the immunocytochemical distribution of eNOS and nNOS was determined on the normally termed and preeclamtic placenta. While eNOS immunoreactivities were observed in the chorion cytotrophoblast cells and at the endothelial cells of mesenchymal layer. eNOS immunoreactivities were noted in the chorion cytotrophoblast cells and at the nöronal cells of mesenchymal layer of the normally termed placenta, eNOS and nNOS immunoreactivities were not observed in the same region of the preeclamptic women placenta. In conclusion it was suggested that NO had a reducing effect on pathological factors in preeclamtic women who reduced the level of the NO. Human doctors should pay attention for reducing the level of the NO during pregnancy in preeclamtic women and it was suggested that doctors should do medical treatment to them.