Farklı parametrelerde lazerle pürüzlendirilen süt ve daimi diş yüzeylerine uygulanan kompozit restorasyonların mikrosızıntı ve bağlanma kuvvetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strength and microleakage of composite restorations on primary and permanent teeth irridated with different parameters of er:yag laser
  1. Tez No: 314589
  2. Yazar: FATMA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. ILKNUR TANBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İn vitro yapılan bu çalışmanın amacı farklı parametrelerde Er:YAG lazer ile pürüzlendirilen süt ve daimi dişlerin dentin yüzeylerine uygulanan kompozitlerin, makaslama bağlanma kuvvetlerinin (MBK) ve mikrosızıntılarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla 70 adet süt ve 70 adet daimi azı dişi kullanılmıştır. Dişlerin bukkal yüzeyleri MBK, lingual ve palatinal yüzeyleri mikrosızıntı deneyleri için kullanılmıştır. MBK deneyleri için, düz dentin yüzeyleri, mikrosızıntı deneyleri için standart sınıf V kaviteler hazırlandı. Dişler her grupta 10 diş olacak şekilde 7 alt gruba ayrıldı. Gruplar: (1) %37 ortofosforik asit (A) (kontrol grubu), (2) 80 mJ Er:YAG lazer (L), (3) 100 Mj L, (4) 120 mJ L, (5) 80 mJ L+A, (6) 100 mJ L+A, (7) 120 mJ L+A. Tüm örneklere aynı adeziv (Adper? Single Bond 2) ve kompozit (Filtek? Z250) materyal uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the shear bond strengths (SBS) and microleakage of composite restorations on etched dentin by different parameters of Er:YAG laser on primarry and permanent teeth. 70 primary and 70 permanent molar teeth were used in the study. Buccal surface of the teeth were used for SBS test and lingual surface for microleakage test. Flat dentin surfaces for SBS test and standart Black V cavities for microleakage test were prepared. For both test methods teeth were divided to seven subgruops. Groups were: (1) %37 orthophosphoric acid (A) (control group), (2) 80 mJ Er:YAG laser (L), (3) 100 Mj L, (4) 120 mJ L, (5) 80 mJ L+A, (6) 100 mJ L+A, (7) 120 mJ L+A. All speciemens were restorated with same adhesive (Adper? Single Bond 2) and composite (Filtek? Z250) material.