Glikoprotein IIB-IIIA polimorfizminin kronik obstruktif akciğer hastalığında inflamatuar yanıtla ilişkisi
The relationship between platelet glycoprotein IIB-IIIA polymorphism and inflammatiory response in copd patients
  1. Tez No: 314595
  2. Yazar: HİLAL ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN TETİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı (KOAH) tam olarak geri dönüşümü olmayan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Bu hastalarda tromboz ve kardiyovasküler hastalıklara meyil mevcuttur. Trombositin inflamasyondaki önemi bilinmektedir. Fakat literatürde trombosit glikoprotein reseptörü polimorfizmi ve inflamasyon ilişkisi ile ilgili KOAH'lı hastalarda yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Kardiyovasküler sistem hastaları ile yapılan çalışmalarda rs 5911 polimorfizmi gösterilmiştir. Bu varyasyon üç tip genotip içerir. TT homolog normal, TG heterolog polimorf ve GG homolog polimorfiktir. Biz de bu çalışmada 40 KOAH ve 24 sağlıklı kontrol olgusunda bu polimorfizi araştırmayı amaçladık. DNA analizi sonrası, ITGA2B rs 5911 polimorfizmine bakılmıştır. İnflamasyon göstergesi olarak da IL-6, IL-10 ve TNF- alpha düzeyleri ölçülmüştür. Ortalama yaşları 59.6±12,23 olan 26 erkek, 14 kadın KOAH hastası ve ortalama yaşları 51.38±7.03 olan 20 kadın, 4 erkekten oluşan kontrol grubu incelenmiştir. Ortalama IL-6 düzeyi 148.500±18.41 pg/ml (KOAH grubu) ve 139.61±16.26 pg/ml (kontrol grubu) iken, ortalama IL10 düzeyi KOAH/kontrol 119.94±30.20/106.48 ± 13.87 ve TNF alpha düzeyi 483.77±63.74/447.31 ±46.33 idi. KOAH hastalarında % 41.5 TT, %38.9 TG ve %19.4 GG ve kontrol grubunda %33.3 TT, %60 TG, %6.7 GG görüldü. Kontrol grubuna gore KOAH olgularında TG olguları daha fazla görülse de anlamlı değildi. TNF-apha ve IL 10 düzeyleri KOAH hastalarında belirgin yüksekti. IL6 seviyeleri çok farklı değildi. Tüm GG olgularında (KOAH ve kontrol) IL10 düzeyleri TT olgularına göre daha fazlaydı. Yaşça GG olguları daha yaşlı idiler ama anlamlı değildi. Sonuçta GG homolog genotipin inflamasyona meyil oluşturabileceği daha geniş olgu sayılı çalışmalarla desteklenmek şartıyla düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is an inflammatory disease, not fully reversible. COPD patients are susceptible to the cardiovascular diseases concerning platelets and vascular system. The paletelet functions in inflammation is known, but there are no studies about the relationship between a platelet glycoprotein polymorphism and inflammation in COPD patients. In cardiovascular diseases rs 5911 polymorphism is shown. This variation has three genotypes. TT are homolog normal, TG, heterolog polymorphic and GG are homolog polymorphic. We studied 40 COPD patients and 24 healthy controls. After the DNA analysis we searched for the ITGA2B rs 5911 polymorphism. As the inflammation markers IL6, IL10 and TNF alpha is studied also. COPD patients were 26 male and 14 female, mean age: 59.6±12.23 while control group were 20 female and 4 male with mean age: 51.38±7.03. Mean IL6 value for cases, 148.500±18.41 pg/ml and 139.61±16.26 pg/ml for control gorup, while mean IL10 value is case/control 119.94±30.20/106.48 ± 13.87 and TNF alpha values 483.77±63.74/447.31 ±46.33. There are % 41.5 TT, %38.9 TG and %19.4 GG for cases and %33.3 TT, %60 TG, %6.7 GG for the control group. Although the TG patients are seen to be more in the control group, this result is not statistically important. TNF-apha and IL 10 levels are significantly more in the COPD patients than the control group. IL6 levels are not significantly different. Overall GG patients (COPD and control) have more IL10 levels comparing with the TT patients. GG patients seem be older than the others but this is not significant. We conclude that GG homolog polymorphism may be a factor showing susceptibility to inflammation, that must be supported by large group studies.