Serebrovasküler olay geçiren hastalarda periferik arter hastalığı sıklığının araştırılması
Searching of the peripheric arterial disease in which patient have cerebrovascular event
  1. Tez No: 314637
  2. Yazar: RAYİHA GÖRKEM KANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜTASİM SÜNGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Arteriyosklerotik damar hastalığı sistemik bir hastalıktır. Bu açıdan bakıldığında; damar yatağında birden fazla bölgeyi hastalıklı hale getirme olasılığı her zaman için bulunabilmektedir. Risk faktörlerinin azaltılmadığı bir arteriyosklerozun varlığında organ tutulumlarına bağlı klinik tablolar yaşam süreci içinde sırası ile ortaya çıkacaktır. Bizim çalışmamızda amacımız serebrovasküler olay geçiren hastalardaki periferik arter hastalığı birlikteliğini tespit ederek risk faktörlerini belirlemektir.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda serebrovasküler olay tanısıyla takip edilen hastalarda Kalp Damar Cerrahisi bölümünce gerçekleştirilen bu çalışmaya alınan olguların 198'si (%56) erkek, 150'si (%44) kadın toplam 348 hasta alındı. Cinsiyete göre yaş dağılımına bakıldığında kadın olguların yaş aralığı 42-87 yıl ve yaş ortalaması (65.7±4.2), erkek olguların yaş aralığı 37-89 yıl ve yaş ortalaması (65.2±3.1) yıldı.Serebrovasküler olay geçiren olgular öykü, fizik muayene ile değerlendirilerek, hastaların ayak bileği-brakiyal indeksleri ölçüldü.Yapılan çalışmada serebrovasküler olay geçiren hastalarda sigara kullanımının, hipertansiyonun, kardiyovasküler operasyon öyküsünün, yüksek low dansite lipoprotein değerinin periferik arter hastalığında risk faktörü olarak etken olduğu tespit edildi. Ayrıca, miyokard infarktüsü geçirme öyküsü ve atriyal fibrilasyonu olan hastalarda PAH sıklığının artmış olduğu tespit edilmiştir. Fakat cinsiyet, diabetes mellitus, alkol ve kronik böbrek yetmezliği açısından iki grup arasında fark saptanmadı.Sonuçta; çalışmamızda serebrovasküler olay geçiren 348 hastadan 197'sinde (%56) periferik arter hastalığı tespit edilmiştir. Serebrovasküler olay geçiren hastalarda periferik arter hastalığının birlikteliğine hipertansiyon, sigara, kardiyovasküler operasyon öyküsünün olması, düşük yoğunluklu lipoprotein seviyesi, etken olarak tespit edildi. Ayrıca, miyokard infarktüsü geçiren ve atriyal fibrilasyonu olan hastalarda PAH sıklığının artmış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arteriosclerotic disease a systemic disease. Arteriosclerotic disease may affect more than one region in vascular system. In the presence of risk factors of arteriosclerosis; clinical manifestations will emerge depending on organ involvement. The aim of our study is searching the association of peripheral artery disease and determining related risk factors in patients who had cerebrovascular event.This study was performed by Cardiovascular Surgery Department of Trakya Universty Faculty of Medicine, in patients who were diagnosed cerebrovascular event and followed in Neurology Department of Trakya Universty Faculty of Medicine. This study included 348 patients. Among these 198 (56%) were male and 150 (44%) were female. The age distribution depending on gender: the female patients age range: 42-87 years the average age of female patients: (65.7±4.2) years and male patients age range: 37-89 years, average age of male patients (65.2±3.1) years.Patients who had cerebrovascular event were evaluated according to medical history and physical examination. And also patients ancle brachial indexes were measured.In this study we find that smoking, arterial hypertension, high levels of low density lipoprotein levels and history of cardiovascular operation are risk factors for peripheral artery disease. Furthermore we find that the patients who have myocardial infarction history and atrial fibrilation have high prevelance of peripheral artery disease. But we didn?t determine any difference between two groups in terms of sex, diabetes mellitus, alcohol and cronic renal insufficiency.In conclusion, in our study we have 348 patients, who had cerebrovascular event. In this group the prevelance of peripheral artery disease is 56% (197). Arterial hypertension, smoking, high levels of low density lipoprotein, history of cardiovascular operation are evaluted as risk factors for peripheral artery disease in patients who had cerebrovascular event. And also the patients who have history of myocardial infarction and atrial fibrilation, have high event. And also the patient who have history of myocardial infarction and atrial fibrilation, have high prevelance of peripheral artery disease.