Premature infantlarda karnitin tedavisinin RDS gelişimi ve seyri üzerine etkileri
The effects of carnitine therapy on development and course of RDS in premature infants
- Tez No: 314646
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Surfaktan replasmanı RDS tedavisinde en geçerli tedavi yöntemini oluşturmakla birlikte, uzun yıllardan beri farklı ajanlarla RDS tedavisine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmada prematür infantlara doğumun ilk saatlerinden itibaren başlanacak olan L-karnitin tedavisinin RDS gelişimi ve prognozu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya gestasyonel yaşları 28?36 hafta arasındaki 124 prematür bebek dahil edildi. Bebekler çalışma (1.ve 2. grup) ve kontrol grubu (3. ve 4. grup) olarak seçildi. Her iki grupta kendi içlerinde RDS olan ve olmayanlar şeklinde iki'ye ayrıldı. Çalışma grubuna karnitin tedavisi (30 mg/kg/gün, 3 dozda) yaşamın ilk 6 saatinde başlanmak üzere, 7 gün süre ile verilirken, kontrol grubundaki hastalara karnitin tedavisi verilmedi. Çalışmaya alınan tüm bebeklerden gelişlerinin ilk altı saati içinde ve 7. günlerinde 2'şer ml venöz kan alındı. Hastaların 1. ve 7. gün serum karnitin düzeyleri, RDS gelişme oranları, mekanik ventilatörde kalma süreleri, surfaktan ihtiyaçları ve bronkopulmoner displazi gelişme oranları gestasyonel yaş, doğum ağırlığı ve apgar skorları göz önünde bulundurularak karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma grubu ve kontrol grubu serum karnitin düzeyleri karşılaştırıldığında; birinci gün karnitin düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). Buna karşılık 7.gün serum karnitin düzeylerinin, çalışma grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi (p0,05).Sonuç: RDS'nin tedavisinde, surfaktan üretimini arttırdığı bilinen karnitinin bu bebeklerin erken dönem takiplerinde kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Buna göre RDS'li prematüre bebeklere doğumdan itibaren L-karnitin verilmesi serum karnitin seviyesini arttırmakta, bebeklerde daha az surfaktan ve daha kısa süre ventilatör tedavisi ihtiyacı gibi olumlu etkilere neden olmaktadır. Çalışmamız preterm infantlara RDS'nin tedavisi ve profilaksisi için doğumdan itibaren L-karnitin tedavisi verilebileceği yönündeki benzer çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although surfactant replacement is the most effective therapy for RDS, many studies with different agents were performed for years. The aim of this study is to investigate the efficiency of L-carnitine therapy for the occurrence and the prognosis of RDS.Materials (Patients) and Method: One hundred and twenty four infants whose gestational ages were 28-36 weeks were included in this study. Infants were sellected as study (groups 1 and 2) group and control (groups 3 and 4) groups. The 1th and the 3rd groups were formed as infants with RDS, the 2nd and the 4th groups were formed as infants without RDS. Study group was treated with carnitine (30/mg/kg/day, 3 doses) from the first 6 hours of the life, everyday for 7 days. Two ml venous blood was obtained from all infants, in the first 6 hours of the life, and on the 7th day. Serum carnitine levels on the 1th and the 7th days, RDS occurrence, duration for mechanic ventilation, surfactant requirement, bronkopulmoner dysplasia occurrence, gestational ages, birth weights and apgar scores were evaluated and compared.Results: There was no statistically significant difference in serum carnitine levels between the study and the control group on the 1th day (p>0.05). But, on the 7th day, serum carnitine levels in the study group were significantly higher (p0.05).Conclusion: We can suggest carnitine therapy for infant with RDS in early follow up, which is known, that increases the synthesis of surfactant. Treating premature infants with RDS, by using carnitine leads increased carnitine levels and decreased surfactant requirement. For these reasons, we offer L-carnitine for the treatment and the prophylaxis of RDS in infants from the birth.