Kalp yetmezlikli hastalarda uykuyla ilişkili solunum bozuklukları ve adaptif servo-ventilasyonun etkileri
Sleep related breathing disorders and effects of adaptive servo-ventilation in patients with heart failure
  1. Tez No: 314645
  2. Yazar: ESRA YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN FİLİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik kalp yetmezlikli hastalarda obstrüktif apne, santral apne, cheyne-stokes solunumu gibi uykuda solunum bozuklukları görülebilmektedir. Kalp yetmezlikli hastalardaki bu solunum bozuklukları hastalığın prognozunu etkileyebilmektedir.Bu çalışmada amaç, kalp yetmezlikli hastalarda uykuda solunum bozukluklarını ortaya çıkarmak ve yeni bir tedavi modalitesi olan adaptif servo-ventilasyonun (ASV) bu solunum bozukluklarına etkisini ortaya koymaktır. Prospektif olarak yürütülen çalışmada Şubat 2011 ? Haziran 2012 arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran kronik kalp yetmezlikli 32 hasta çalışmaya alındı. Tek gecelik polisomnografi (PSG) tetkiki yapıldı. PSG sonuçlarına göre hastalarımızda uykuyla ilişkili solunum bozuklukları oranı %96,7 olarak saptandı. Bunların %90'ında obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), %6,7'sinde santral apne sendromu (SAS) saptanırken sadece %3,3'ünde AHI 5 olan hastalara her biri ayrı gecede ve en az 3 gün arayla sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) ve ASV titrasyonları yapıldı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, semptomları, uyku etkinlikleri, apne-hipopne indeksleri, solunumsal olayların dağılımları, minimum SpO2 değerleri, Cheyne-Stokes solunumu (CSS) varlığı, ekokardiyografi bulguları kayıt edildi. Solunum fonksiyon testleri, 6 dakika yürüme mesafeleri, transferin ve pro-BNP değerlerine ASV titrasyonu öncesi ve sonrasında bakıldı. Hastalar AHI'lerine göre gruplandırıldığında, 30 hastanın 18'inde ağır, 4'ünde orta, 5'inde hafif OUAS, 2'sinde SAS saptandı. Bir hasta normal (AHİ
Özet (Çeviri)
Sleep related breathing disorders as obstructive apnea, central apnea and cheyne-stokes respiration (CSR) can be seen in patients with chronic heart failure. These sleep related disorders can influence prognosis in heart failure patients.Aim of the study, was to investigate sleep related breathing disorders in patients with heart failure and to display the effects of adaptive servo-ventilation (ASV) as a new therapy modality on these respiratory disorders. In this prospective study, between February 2011 ? July 2012, 32 patients with heart failure from Cardiology and Pulmonology outpatient clinics of Gaziantep University Hospital were included. One night polysomnography (PSG) was done. According to the results of PSG, sleep related breathing disorders ratio was 96.7% in our patients. 90% of these were obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), 6.7% central apnea syndrome and only 3.3% was normal. Continuous positive airway pressure (CPAP) and adaptive servo-ventilation (ASV) applications were offered to all patients with apnea-hypopnea index (AHI) > 5, each one in different night and 3 days between the two modality. Demographics and clinical properties, symptoms, sleep efficiency, apnea-hypopnea indexes, distribution of respiratory events, minimum SpO2 measurements, presence of CSR, echocardiography results were recorded. Before and after ASV titration, pulmonary function tests, 6 minutes walking tests were performed, concentrations of transferrin and pro-BNP were determined. In the groups we determine severe OSAS in 18 of 30 patients, 4 moderate OSAS, 5 mild OSAS and 2 central sleep apnea (CSA). One patient was assessed as normal (AHI