Acil servise konvulzif nöbet ile başvuran hastalarda iskemi modifiye albumin'in tanısal değeri
Diagnostic value of ischemia modified albumin in emergency department patients presenting with convulzive seizure
- Tez No: 314672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dokuz Eylül Hastanesi Erişkin Acil Servise konvulzif nöbet ile başvuran 40 olgu ve 40 kontrol grubu hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan `olgu grubu' ve `kontrol grubu'nda başvuru esnasında (0. saat) ve 4. saatte alınan kan örneklerinin serumları ayrılıp, serumlar İMA ve albumin düzeyleri çalışılmak üzere saklandı. Tüm veriler çalışma için hazırlamış veri kayıt formunlarına kaydedildi.BULGULARÇalışmaya alınan hastaların olgu ve kontrol grubunda 22'si (%55) kadın, 18'i (%45) erkek idi. Olgu ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 45.10±21.94 (Aralık:18-89) ve 43,50 ±20,79 (Aralık:17-84) idi. Her iki grupta yaş ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p= 0,739).Konvulzif nöbetle başvuran 40 hastanın 37'si (%92,5) jeneralize nöbet, 3'ü (%7,5) parsiyel nöbet geçirmişti. Başvuru anında (0. saat) İMA düzeyi ortalaması olgu grubunda 61,5 IU/ml, kontrol grubunda 18,5 IU/ml idi (p=0,000). Dördüncü saat İMA düzeyi ortalaması olgu grubunda 56,66 IU/ml ve kontrol grubunda 15,40 IU/ml idi (p=0,000).Olgu grubunda parsiyel ve jeneralize nöbet geçiren hastaların İMA düzey ortalamaları 0. saatte sırasıyla 47,07 IU/ml ve 62,30 IU/ml, 4. saatte sırasıyla 45,93 IU/ml ve 57,52 IU/ml idi. Nöbet tipine göre İMA düzeyi ortalamaları arasında 0. ve 4. saatte istatistiksel anlamlı fark yoktu (p=0,668 ve p=0,740).Olgu ve kontrol grubunda albumin/İMA oranları ortalamaları 0. saatte sırasıyla 1555,28 IU/g ve 462,45 IU/g. ve 4. saatte sırasıyla 1431,40 IU/g ve 383,55 IU/g idi. Olgu ve kontrol grubu arasında 0. saat ve 4. saat albumin/İMA düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,000 ve p=0,000).SONUÇÇalışmamızın sonuçlarına göre konvulzif nöbet geçiren hastalarda kan İMA düzeyi anlamlı olarak yükselmektedir. Kliniğimizde yaptığımız çalışmada nöbet tanısını dışlamak için kan İMA düzeyinin oldukça yüksek tanısal değere sahip olduğunu gözlemledik.Anahtar Kelimeler; Epilepsi, İskemi Modifiye Albümin, Acil servis
Özet (Çeviri)
OBJECTIVEOur purpose is to examine the diagnostic value of Ischemia Modified Albumin (IMA) in emergency department patients presenting with convulzive seizure.METHODForty seizure patients who came to Dokuz Eylül Hospital Adult ED and 40 control group patients were included in this study. `Case group? and "control group? blood samples' were taken at the point of entry (0 hour) and 4th hour. Then serum is separated and saved for IMA and albumin levels check. All data were recorded to data forms prepared for this study.RESULTS22 female (55%) and 18 male (45%) patients were in both case and control groups. Case and control group age averages were 45.10±21.94 (18-89) and 43.50±20.79 (17-84) respectively. Both groups have not a statistically meaningful difference in age averages (p=0,739)Out of 40 seizure patients, 37 patients had generalized seizures (92.5%) and the rest 3 patients had partial seizures (7.5%). In case group, the zero hour (time of admission) case group blood IMA levels were 61.5 IU/ml and in control group that value was 18.5 IU/ml (p=0.000). On 4th hour blood IMA levels were 56.66 IU/ml in case group, where in control group, blood IMA levels were 15.40 IU/ml (p=0.000).In case group, partial and generalized seizure patients? IMA level average values were 47.07 IU/ml and 62.30 IU/ml at time of admission and 45.93 and 57.52 in 4th hour samples. There were no statistically meaningful differences between IMA level averages according to seizure types (p=0.668 and p=0.740).In case and control groups, albumin/İMA level averages were 1555.28 IU/g and 462.45 IU/g at the time of admission and 1431.40 IU/g and 383.55 IU/g on 4th hour samples. There was a statistically meaningful difference between 0 and 4th hour albumin/IMA levels. (p=0,000 ve p=0,000 ).CONCLUSIONAccording to the results of our study, blood IMA levels were markedly higher in patients with convulsive seizure. In our study, we observed that levels of blood IMA has a quite high diagnostic value to exclude the diagnosis of seizure.Keywords; Epilepsy, Ischemia Modified Albumin, Emergency Department