Alprostadil ve iloprostun alt ekstremite iskemi/reperfüzyonu sonrası gelişen akciğer hasarı üzerine koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of protective effects of ilomedin and alprostadil on lung injury after lower extremity ischemia and reperfusion
- Tez No: 314680
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İskemi ve reperfüzyon hasarı akciğer transplantasyonu, koroner arter hastalığı, periferik arter hastalıkları gibi bazı durumların patofizyolojisinde ve tedavisinde etkilidir. Alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarında akciğer bu etkiyle ilk karşılaşan organ olarak hasarın incelenmesine uygun bir modeldir. Prostosiklinler, vazodilatasyon ve antiagregan etkileriyle periferik arter hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalısmanın amacı, rat infrarenal abdominal aortasında iskemi-reperfüzyon sonrası oluşan akciğer hasarını azaltmada, reperfüzyon periyodunda intravenöz infüzyonla verilen alprostadil'in iloprost kadar etkin olduğunu göstermektir. Çalışmamızda otuz beş adet wistar-albino rat rastgele ve eşit sayıda (n =7) olarak beş gruba ayrıldı. 2 saat infrarenal aort klempleme sonrası reperfüzyon süresince PGE1 grubuna 50ng/kg/dk dozda ve İloprost grubuna 20ng/kg /dk dozda medikasyon 2cc SF içinde, kombine ilaç grubunda iki doz toplamı 2cc SF içinde, kontrol grubunda 2cc SF 2 saat süreli infüzyon uygulandı. Sham grubuna sadece laparotomi uygulandı. Süre sonunda kan ve akciğer örnekleri alınarak Akciğerde dokusunda SOD, MDA, plazmada MDA, TAS ve TOS çalışıldı. Akciğer örnekleri hematoksilen-eozinle boyandı, histopatolojik incelemeler yapıldı.Kontrol grubunda plazma MDA düzeyi sham grubundan anlamlı derecede yüksek saptandı(p=0.003), kombine ilaç grubunda, plazma MDA değerleri kontrol grubundan anlamlı derecede düşüktü(p=0.003). İlomedin grubunda plazma MDA değerleri PGE1 grubuna göre düşüktü ancak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
İschemia reperfusion injury is effective on physiopathology and treatment of some circumstances such as lung transplantation, coronary artery disease, and periferic artery disease. Lung is the first effected organ from ischemia reperfusion injury and is an appropriate model to investigate the injury. Prostocyclins are used for the treatment of periferic artery disease with their vasodilatation and antiaggregative effects. The aim of the study is to prove PGE1 infusion during reperfusion is more effective than PGI2 infusion on reducing lung injury after ischemia reperfusion with infrarenal aortic clamping in rats. Thirty five wistar-albino rat randomised into 5 (n=7) groups. After 2 hours of aortic clamping, drugs infused in PGE1 group 50ng/kg/min and in PGI2 group 20ng/kg /min doses in 2cc SF for 2 hours. Laparotomy was done solely in sham group. After 2 hours, blood and lung tissue samples were taken, SOD and MDA were studied on lung tissue and MDA, TAS, TOS were studied in blood plasma. Histopathological survey were studied on hematoxylin-eosin stained lung preparations. Plasma MDA levels of control group were significantly higher than sham group(p=0.003), Plasma MDA levels of combined drug group were significantly lower than control group(p=0.003). Plasma MDA levels of PGI2 group were lower than PGE1 group without any significant difference.