Rejyonal intravenöz anestezide iki farklı volümde kullanılan lidokainin etkinliğinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of effectiveness of lidocaine at two different volumes in regional intravenous anesthesia
- Tez No: 314679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN LÜTFİ GÜRSES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Rejyonal intravenöz anestezide lokal anestezikler, genellikle düşük konsantrasyon-yüksek hacimde uygulanmaktadır. Çalışmamızda yüksek konsantrasyon-düşük hacim uygulamasının etkinliğini klasik yöntemle karşılaştırmayı amaçladık.Bu retrospektif çalışma, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ameliyathanesi'nde 2011- 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18 yaşından büyük, rejyonal intravenöz anestezi ile üst esktremite cerrahisi geçiren 65 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local anesthetics are usually applied at low concentration-high volume in regional intravenous anesthesia. We aimed to compare the effectiveness of second choose application with high concentration-low volume against classical technique.This retrospective study was performed at Research and Training Center of Pamukkale University between 2011 - 2012. 65 patients were included trial who were older than 18 years old and were undergone upper extremity surgery with regional intravenous anesthesia.