Türkiye'de kamu hizmeti yayıncılığı çerçevesinde siyasi partilerin ana haber bültenlerinde temsili
Representation of the political parties in the main news bulletins within the framework of public service broadcasting in Turkey
  1. Tez No: 314690
  2. Yazar: ALİ ARTMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kamu Hizmeti Yayıncılığı kavramı, özellikle 2.Dünya Savaşı'ndan itibaren dünya genelinde tartışılmaya başlayan, televizyon yayıncılığının en önemli, aynı zamanda en karmaşık konularından biridir. 80'ler sonrası dünyadaki liberalleşme akımıyla birlikte televizyon yayıncılığı büyük maddi kazançlar getiren bir sektör haline gelmiştir. Bu büyük sektörün bir parçası olan kamu hizmeti yayıncılarının nasıl bir yayıncılık politikası izleyeceği, kurulduğu 1964 yılından beri TRT için de sorulmaktadır. Siyasal iktidara yakınlıkla ve bu iktidarların sözcüsü olmakla eleştirilen kamu hizmeti yayıncılarının geçtiği süreçlerden TRT de geçmiştir. Geride kalan yarım asırda özerkliği ve tarafsızlığı aktif bir şekilde uygulanamayan TRT'nin siyasal iktidarla ilişkileri günümüzde de tartışma konusudur.Kamu hizmeti yayıncılığı bugün kurumsal bir yapının yanında bir yayıncılık anlayışını da temsil etmeye başlamıştır. 3984 ve yeni çıkan 6112 sayılı yasa, sadece TRT'yi değil Türkiye'deki tüm televizyon kanallarını kamu hizmeti yayıncılığı anlayışı ve kamu sorumluluğu bilinciyle yayın yapmakla zorunlu tutmuştur. Bu anlayış doğrultusunda oluşturulan yasal metinlerde ?yayınların siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamayacağı? konusu özellikle vurgulanmıştır. Bu çalışmada hem TRT'nin hem de özel televizyon kanallarının siyasal partilere ana haber bültenlerinde ne derece ve nasıl yer verdikleri incelenmiştir. TRT'nin içinde yer aldığı üç kanalın ana haber bültenlerinde siyasal partilerin veriliş biçimleri grafik ve istatistiklerle ortaya konmuştur. Sonuç olarak hem TRT'nin hem de diğer iki kanalın iktidar yanlısı haberler yaptığı, ana muhalefet partisi dışında diğer görüşlere çok az yer verdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of Public Service Broadcasting is one of the most important but also the most complicated subject of television broadcasting that began to be discussed wordlwide especially as from The Second World War. Subsequent to 1980?s with the the liberalization wave in the world, television broadcasting had attained the status of the great financial gains provider sector. It has also been asked for TRT since the establishment of it in 1964 that what kind of broadcasting policy would be implemented by the public service broadcasters which were the part of this great sector. TRT also experienced the process of being criticized about proximity to the political power and being the spokesman of the powers. Relations of TRT whose impartiality and autonomy could not be implemented actively in the rest of half a century, with political power is a matter of discussion in the present day.Today, public service broadcasting represents an understanding of broadcasting in addition to an institutional structure. The new Law No. 6112 and 3984 hold not only TRT but also all television channels in Turkey responsible for broadcasting with the understanding of public service and public responsibility. In the legal texts that were constituted in accordance with this wiev, the subject ?the publications associated with the political parties and democratic groups can not be unilateral and partial? highlighted expressly. In this study, way and quantity of treatment of political parties in the main news bulletins by both private television channels and TRT were investigated.The treatment of political parties in the main news bulletins of the three channels including TRT has been brought into relief with graphics and statistics. As a result, it is concluded that both TRT and the other two channels make pro-government news and give very little place to the other views except the main opposition party.