Tek kişi ortaklığı
One man company
- Tez No: 314689
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Tezimizin konusunu hukuk düzenlerince ekonomi hayatına kazandırılmış olan tek kişi ortaklığı oluşturmaktadır. Tek kişi ortaklığının kavram ve kurum itibariyle tanıtılması, tarihi gelişimi içinde ortaya çıkış şekli, beraberinde getirdiği çelişkiler, hakkındaki eleştiriler, eleştirilere verilen cevaplar, tercih edilme nedenleri, mevcut şirket tanımı ve unsurları karşısındaki yeri, benzer kurumlarla karşılaştırılması öncelikle incelenen konular arasında bulunmaktadır. Ülkemizde yeni olan bu kurumla ilgili meselelerin sağlıklı ve gerçekçi bir biçimde çözümlenebimesinde faydalı olacağı inancıyla karşılaştırmalı hukukta ve yeni Türk Ticaret Kanunu'nda tek kişi ortaklığı ayrı bir bölümde detaylı olarak ele alınmıştır. Tek kişi ortaklığının kötüye kullanılmasının engellenmesi, bu kapsamda alacaklıkların korunması, bu yapının özellik arzeden durumu ve bir iç denetim mekanizmasından yoksun olması sebebiyle ayrıca inceleme konusu edilmiştir. Bu bölümde özellikle tek ortağın hukukî ve cezaî sorumluluğu üzerinde durulmuş, sorumluluk konusunda önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın temel amaçlarından biri de, tek kişi anonim ve/veya limited ortaklığında karşılaşılması muhtemel özel durumlar ve sorunların tespiti ve bunlara çözüm önerileri getirilmesidir. Bunu özellikle gerekli kılan ise, anonim ve limited şirketleri düzenleyen kuralların, çok ortaklı şirket yapısı dikkate alınarak oluşturulması, doğrudan tek kişi ortaklığı ile ilgili kanunî düzenlemelerin sayısındaki azlık ve çok ortaklı şirketlere ilişkin hükümlerin uygun düştüğü ölçüde tek ortaklı şirketlere de uygulanacak olmasıdır. Bu sebeple tezimizin son bölümü, tek kişi anonim ve limited ortaklıklarında özel hallere ve sorunlara ayrılmıştır. Çalışmamız, yapılan tespit ve varılan sonuçların yer aldığı sonuç bölümüyle sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis is ?One-Person Company? which was introduced to economic life by country jurisprudences. Introducing one-person company as concept and institution, its history and how it has come to life, the contradictions it has, critics on it, answers to the critics, the reasons why it has been chosen, its place in the respective of present definition of company and the elements of the definition, comparing it with other smilar and/or alternative institutions are the main subjects which are studied first. One-person company is examined in detail in comparative law and new Turkish Commarcial Code due to the belief that this will give us new perspectives and will enable us to find solutions to the problems arising from this institution which is new to our country. One-person company has a special place and it has no internal control mechanism. That is why, preventing the abuse of one-person company and and in this rexpect protecting the creditors are seperately studied in our work. In this section, legal and criminal responsibility of single member of the company are througly examined and suggestions made on how the responsibility can be based on. One of the main objectives of our work is to determine the special aspects and potential problems that may be faced in single member private limited companies and single member public limited companies and to suggest solutions to these problems. What makes this really necessary is that there are only a few rules directly related to one-person companies, the rules governing private limited and public limited companies are made especially for the companies which have more than one members and inspite of this fact, they are going to be applied to one-person companies as well. That is why we examine the special aspects and potential problems that may be faced in one-person companies in the last section of our thesis. Our work is ended by stating the facts we established and the conclusions we have reached.