Sosyoloji literatüründe ve sinemada gecekondudan varoşa değişen söylem biçimleri
The changing discourse forms from gecekondu through varoş in sociology literature and cinema
- Tez No: 314722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, dönemsel analiz çerçevesinde, gecekondudan varoşa doğru yaşanan dönüşümün söylemsel biçimleri bakımından paralellikler sergiledikleri varsayılan kent sosyolojisi literatürü ve sinema üzerinden gecekondunun (dolayısıyla gecekonduluların) ve daha sonrasında `varoş'un nasıl kavramsallaştırıldığı ve kurgulandığı, bu kurgulanışların dönemsel olarak hangi değişkenlere bağlı olduğu ve toplumsal alanda ne gibi işlevleri yerine getirdikleri ortaya konmaya çalışılacaktır. Öncelikle, gecekondulaşma olgusunun ivme kazandığı tarımda makineleşme sonrası dönemden başlayarak günümüze kadar, süreç içerisinde kent sosyolojisi literatüründe gecekondunun ve varoşun ele alınış biçimleri üzerinde durulacaktır. Daha sonra benzer bir süreç içerisinde gecekondu ve varoşa dair sinemadaki söylemin geçirdiği dönüşümler analiz edilmeye çalışılacaktır. Son olarak da eleştirel söylem analizi uygulanmaya çalışılarak seçilen filmler aracılığıyla kent sosyolojisi literatüründe ve sinemada bu söylemsel yapıların hangi biçimlerde sunulduğu ve temsil edildiği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, on the basis of urban sociology literature and cinema which are considered to run parallel to each other in terms of their discursive forms concerning transition from ?gecekondu? to ?varoş?, it is presented within a framework of periodical analysis how ?gecekondu? (accordingly, ?gecekondulu?) and ?varoş? are conceptualized and constructed, which variables these constructs are dependent on in different periods, and what kind of functions they fulfill in social sphere. First, how ?gecekondu? and ?varoş? have been handled in urban sociology literature since agricultural mechanization ?when the concept of ?gecekondu? gained momentum? till today is presented. Then, the transformation that the ?gecekondu? and ?varoş? discourse in cinema has undergone is analyzed in a similar manner. Finally, on the basis of selected movies, in what ways these discursive structures are presented and represented in urban sociology literature and cinema is explored by applying critical discourse analysis.