Aslı Erdoğan'ın roman ve öykülerinin Julia Kristeva teorileri çerçevesinde incelenmesi
An analysis of Aslı Erdoğan's novels and stories through the theories of Julia Kristeva
- Tez No: 314723
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ, PROF. DR. JALE PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada Aslı Erdoğan'ın roman ve öyküleri Julia Kristeva'nın abject ve yabancılık teorileri doğrultusunda incelenmiştir. Erdoğan'ın metinlerinde sıklıkla karşılaşılan yara ve hastalıklar, abject varlıklara örnek olarak okunmuş ve kimlik meselesi tartışılmıştır. Bu bağlamda Erdoğan'ın kurgusal metinlerinde işlenen yabancı mekanlar ise modern kentler ve Tropikler olarak iki kulvarda incelenmiş; Batının düzeni ile şekillenmiş mekanlardan karmaşa ve kaosun mekanı olan Karayipler ve Rio de Janeiro'ya doğru çekilen metin kahramanlarının kimlik sınırlarıyla verdikleri mücadele irdelenmiştir. Bu sebeple bu çalışmada tematik bir kronoloji takip edilmiş, modern öznenin parçalanışı adım adım izlenmiştir. Toplumsal ve biyolojik cinsiyet karşıtlığı, delinin diliyle kurulan ortaklık, modern tanımlamaların yıkımı ve son olarak metnin merkezi dilini yıkan abject dil gibi temalar da ele alınmış ve Erdoğan metinleri modern öznenin özgürlük mücadelesi olarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Aslı Erdoğan? novels and stories in relation to Julia Kristeva?s theories on abject and strangeness. The narratives of wounds and illnesses are discussed as the narratives of abject, and the concept of identity has been problematized. In this context, the foreign cities of Erdogan?s texts have been analysed as two different poles: modern cities and Tropics. Battling for freedom, her protagonists move from European cities of order to the chaotic environments of the Caribbean and Rio de Janeiro. Within the study, a thematic chronology has been followed: a step by step destruction of the ?I?. The dichotomy of sex and gender, the mutual language of the mad and the protagonists, the shattering of the modern definitions, and lastly the language of the abject have been discussed through the theme of the tragedy of the modern subject in Erdogan?s fiction.