Mersin ili Erdemli ilçesinin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
Socio-economic and cultural structure of Erdemli district of Mersin province
- Tez No: 314776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmada Mersin ili Erdemli ilçesinin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı konu edinilmiştir. Çalışmada genel olarak Erdemli?nin tarihçesi ve coğrafi özelliklerine değinildikten sonra, sosyal ve ekonomik yapı ardından da kültürel yapı incelenmiştir. Esas konuya geçmeden önce araştırma ile ilgili metodolojik bilgiler verilmiştir.Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümde Erdemli ilçesinin tarihçesi ve coğrafi özellikleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde Erdemli?nin sosyal ve ekonomik yapısı ele alınmış ve kaynaklara dayanılarak ortaya konulmuştur. Nüfus, idari yapı, eğitim, sağlık, sosyal hayat, ulaşım, turizm ve ekonomik özelliklerin incelendiği bu bölümde Erdemlili şair ve yazarlardan bazıları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde Erdemli?nin kültürel özellikleri gözlem yoluyla ve kaynaklar yardımıyla incelenmeye çalışılmıştır.Son bölümde ise, genel bir değerlendirme yapılarak, araştırma, esnasında dikkat çeken konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The social, economic and cultural structure of Erdemli District of Mersin Province has been focused in the study. After touching upon the history and the geographical characteristics of Erdemli in general in the study; social and economic structure and then cultural structure has been examined in the study. Before skipping the main topic, methodological information about the research has been givenThe history and geographical features of Erdemli District have been focused in the first part of the study consists of four parts.In the second part social and economic structure of Erdemli District has been handled and has been put forth based on the resources. In this part that population, administrative structure, education, health, social life, transportation, tourism and economic characteristics have been examined, information about some poets and writers from Erdemli has been given.In the third part, cultural features of Erdemli have been tried to be examined through observation and with the help of resources.In the last part, by making a general assessment, research and issues attracting attention during the research have been emphasized.