Türkiye sinemasında Dostoyevski yorumu
Dostoyevsky in Turkish cinema
- Tez No: 314805
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Radyo-Televizyon, Western Linguistics and Literature, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin temel sorunsalı Rus yazar Fyodor Mikhailoviç Dostoyevski'ye ait başat temaların ve biçimin Türkiye sinemasının Anayurt Oteli (1997), Masumiyet (1997), 3. Sayfa (1999), Kader (2006), Rıza (2007) ve Süt (2008) filmleri üzerinden izinin sürülmesi, nasıl kullanıldığı ve yaratıldığının analiz edilmesidir. Çalışmada, yazarın eserlerindeki başat temalar olduğu düşünülen mimetik arzu, yeraltı trajedisi, görülme(me) ve gurur yarası ile baba katli ve yine başat biçimsel özellikler olduğu düşünülen karnavalesklik ve çok seslilik, çok bilinçlilik çerçevesinden analiz edilmesiyle, bu filmlerin barındırdığı Dostoyevskiyen anlamlar ortaya konmaktadır.Çalışma, Dostoyevski'den etkilendiğini belirten yönetmenlerin bu filmlerinde yazarın başat temalarının ve biçimsel özelliklerinin kimi noktalarda açık kimi noktalarda örtük bir şekilde var olduğunu, bu temaların ve biçimin sinemanın anlatım olanakları içinden nasıl şekillendirildiğini de ortaya koymaktadır. Filmlerin analizi sonucunda Türkiye sinemasında Dostoyevskiyen bir etki olduğu, bu etkinin filmlerin söylemini ve anlatısını belirlediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The core problem addressed in this thesis is to follow up principal themes and form of Russian writer Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky over Motherland Hotel (1997), Innocence (1997), Third Page (1999), Destiny (2006), Rıza (2007) and Milk (2008) movies of Turkish cinema and analyze how the same were used and created. Dostoyevskian meanings covered by the said movies are revealed through analyzing mimetic desire, underground tragedy, (in)visibility and pride hurt, parricide and carnivalistic, polyphony and poly-consciousness framework considered to be principal formal characteristics.The study reveals that the writer?s principal themes and formal characteristics are sometimes implicit and sometimes explicit in these movies of the directors who declared to be inspired by Dostoyevsky; and how such themes and forms take shape through narrative possibilities of cinema. Having analyzed the movies, it was concluded that there was a Dostoyevskian effect on Turkish cinema and such effects determined the discourse and narration of the movies.