Takas işlemi, takasın davaya ve iflasa etkisi
Set off, the effect of the case and bankruptcy
- Tez No: 314806
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tezimizde, borcun sona erme şekillerinden biri olan ?takas? Borçlar Hukuku, Usul Hukuku ve İflas Hukuku kapsamında incelenmiş olup, çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri haricinde toplam dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm içerisinde takas kavramı açıklanmış, benzer kavramlarla arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca takasın çeşitlerine değinilerek, akdi takas ve kanuni takasın özellikleri, muhtevası ve şekli gibi konular açıklanmıştır. Takasın hukuki niteliğine de birinci bölümde yer verilerek, bu konuda doktrinde ortaya atılmış görüşler birbirleriyle karşılaştırılarak izah edilmiştir.İkinci bölümde takasın şartları ele alınmıştır. Buna bağlı olarak takasın olumlu ve olumsuz şartları tek tek açıklanmıştır. Aynı bölüm içerisinde takasın şartlarından olarak algılanan ama aslında takasın şartlarına dâhil olmayan hususlara da yer verilmiştir.Üçüncü bölümde takas, yargılamada ve iflas halinde takas olarak Medeni Usul Kanunu ve İcra İflas Kanunu kapsamında ele alınmıştır. Yargılamada takas konusu, mahkeme dışı takas ve dava esnasında takas olarak iki başlık altında incelenmiştir. Dava esnasında ileri sürülen takasın hukuki niteliği ve şekli gibi konular üzerinde durulmuş, takas savunması ve karşılık dava hususlarında ayrıca açıklamalar yapılmıştır. Terditli takas beyanı da, bu bölüm içerisinde doktrinde ortaya atılan görüşlerle birlikte izah edilmiştir. Üçüncü bölümde son olarak borçlunun iflası halinde takasa yer verilmiştir. İflasta takasın olumlu ve olumsuz şartları tek tek açıklanarak, takas beyan etme yetkisine sahip olanlar belirtilmiştir. Ayrıca iflas halinde takasa itiraz edilerek takasın nasıl iptal edilebileceği de açıklanmıştır.Dördüncü ve son bölümde takastan ayrı olarak, takas beyanı ele alınmıştır. Takas beyanının hukuki niteliği, muhtevası, özellikleri, şekli ve geçersizliği gibi konular detaylıca izah edilmiştir. Bu bölümün sonunda takasın hukuki sonuçlarına yer verilerek, takas edilen alacakların sona ermesi ve takasın geriye etkisi incelenmiştir.Tez çalışmamız içerisinde Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve İcra İflas Kanunu temel alınarak açıklamalar yapılmıştır. Ancak 1 Temmuz 2012'de Türk Borçlar Kanunu yürürlüğe gireceği için, 818 sayılı Borçlar Kanunu ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu birlikte değerlendirilmiştir. Bu anlamda olmak üzere aynı konuda her iki kanun arasında farklı düzenlemeler varsa, bu husustaki açıklamalara ilgili konuların sonunda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis ?set off? which is one of the forms of ending the debit has been examined within the scope of Law of Obligations, Law of Procedure and Law of Bankruptcy and our study is composed of totally four sections excluding the sections of introduction and conclusion.In the first section the concept of set off was explained and the differences between this concept and similar concepts were examined. Furthermore the types of set off were mentioned and such subjects including the characteristics, content and form of contractual set off and legal set off were explained. And the legal nature of set off was discussed in the first section and the opinions suggested in the doctrine about this subject were explained by comparing them with one another.In the second section the conditions of set off were discussed. Accordingly the positive and negative conditions of set off were explained one by one. In the same section those issues perceived as among the conditions of clearing but in reality not included in the conditions of set off were discussed.In the third section set off was discussed within the scope of Law of Civil Procedure and Law of Execution and Bankruptcy as set off in judgment and set off in the case of bankruptcy. The subject of set off in judgment was examined under two titles namely set off out of court and set off during litigation. Such subjects including legal nature and form of set off claimed during litigation were emphasized and separate explanations were made in the subjects of set off defense and counter-litigation. And alternative pleading set off statement was explained together with the opinions suggested in the doctrine. Finally in the third section set off in the case of bankruptcy of the debtor was discussed. The positive and negative conditions of set off in bankruptcy were explained one by one and those authorized to declare set off were specified. Furthermore how the set off may be objected in the case of bankruptcy and set off may be cancelled was explained.In the fourth and last section set off statement was discussed as separate from set off. Such subjects including legal nature, content, form and invalidity of set off statement were explained in detail. At the end of this section, the legal results of set off were discussed and the ending of credits cleared and retrospective effect of clearing was examined.Within our thesis study, explanations were made on the basis of Law of Obligations, Court Procedures Law of Execution and Bankruptcy. However since Turkish Law of Obligations shall come into effect on the 1st July 2012, Law of Obligations numbered 818 and Turkish Law of Obligations numbered 6098 were assessed together. In the case there are arrangements that differ between the two laws in the same subject in this context the explanations in this regard were given at the end of the relevant subjects.