Tasavvuf psikolojisi açısından nefsin olgunlaşma sürecinin karaktere etkisi
The influence of self maturation process on character in terms of tassawwuf psychology
  1. Tez No: 314817
  2. Yazar: TUĞBA KİŞMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Tasavvuf Psikolojisi Açısından Nefsin Olgunlaşma Sürecinin Karaktere Etkisi? başlıklı tezimizde insanın iç dünyasının temel taşları olan nefis, kalp ve ruh kavramları tasavvufi-psikolojik bir bakış açısıyla incelenmiş, bu unsurların birbiriyle ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır.Halveti-Cerrahi geleneğinin yedili nefis mertebelerine sadık kalınarak olgunlaşma sürecindeki nefsin her bir makamdaki karakteri anlatılmıştır. Nefsin kemal yolculuğunda açılan bilincini daha görünür ifade edebilmek için Frager'in Kalp Nefs Ruh kitabındaki diyagramlara başvurulmuştur.Tasavvufun nefsi terbiye etmek ve kâmil bir karaktere ulaştırmak için kullandığı tasavvuf pratiklerinden riyazet, halvet ve zikrin psikolojik yönü üzerinde durulmuş ve olgunlaşma sürecini tamamlamış rol-model şahsiyet olan manevi rehberin salik üzerindeki etkisi açıklanmıştır.Ayrıca tezimizin giriş kısmında Psikoloji ve Din Psikolojisi'nin tarihi kısaca özetlenmiş, Din Psikolojisi ve Tasavvuf Psikolojisi'nin ülkemizdeki geçmişi hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis with the title ?The Influence of Self Maturation Process on Character in terms of Tassawwuf Psychology? concepts of self, heart and soul which are the cornerstones of man?s iner world are examined through a sufist-psychological point of view, and the relation of these elements among eachother are tried to be explained.Staying loyal to he heptamerous self degrees of the Halveti-Cerrahi tradition, the character of the self which is through the maturation process in each stage. In order to express the consciousness of the self expanding during the maturation journey more apparently diagrams in Frager?s book Heart Self Soul are used.Psychological aspect of Sufist practices such as riyazet, khalwah and dhikr which sufism uses in order to discipline self and convey it to a mature character are accentuated and the influence of role-model figure who has completed maturation process on the disciple is explained.Besides, in the introduction section of our thesis history of Psychology and Religious Psychology is summarized briefly and information about the history of Religious Psychology and Tasawwuf Psychology in our country is given.