Sanal gerçeklik ortamında üç boyutlu plastik arayışlar
Three-dimensional plastic pursuits in virtual reality enviroment
- Tez No: 314898
- Danışmanlar: PROF. DR. REFA EMRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sanat diğer disiplinlerle içiçe olmuştur. Yeni kavram, ifade biçimlerinin oluşumu, çeşitli olanaklar barındırır.İnsanın ortamı değiştirme eğilimi, iz bırakarak var olmanın yollarını aramasıyla sürmektedir.Dijital teknolojiler, zihne ait duyuları ön plana çıkarırken, bedenin hem soyut hem de somut deneyimlenmesi, geleceğe dair sorularla, ürünler vermektedir.İnternette web bağlantısı ile girilebilen sitelerde sanal bedenler oluşturulup, bir avatarla sanal hayat yaşanabilir. Bugünün sosyal paylaşım siteleri, gelecekte sanal bedenlerle deneyimlenebilecektir. Sanat da bu ortamda olacaktır. Bilim, teknolojik gelişmeler bireyin hayatla kurduğu bağı etkilemektedir. Bilgisayarların, internet ağının yaygınlaşması ile Sanal Gerçeklik, başka bir gerçekliği ortaya koymaktadır.Simülasyon ile bedenin zaman, mekan içinde kapladığı alan bulanıklaşmaktadır. Düşünebilen makinelerle, onları biçimlendiren yapay zeka çalışmaları bugünün insanını, birlikte yaşadığı bilgisayarlarla yeni bir ekoloji, toplumsal düzen oluşturmaya götürmektedir.Sanal gerçekliğin kendisi, plastik sanatlar, müzik, nasıl bir araya getirilebilir sorusu önemsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art has been intertwined with other diciplines. New concepts, forms of expression formation, contain various possibilities.Changed trend of the human enviromen, dearching for ways to be there, leaving a trace in progress.Digital technologies senses to the forefront of the mind, while both the abstract and the concrete experience of the body, questions about the future, provides harvest.Accessible sites on the Internet with a web connection is created virtual bodies will be experienced in the future. Art will be in there. Scientific and technological developments affecting the individual's life and the link established. Computers, internet network, with the body, time, space blurred in the area convered. Thinking machines and artifical intelligence studies that shape them, the people of today, computers live together in a new ecology, leads to creating social order.Virtual reality itself, Plastic Arts, Music, brought together the question of how attention .