Stokastik talep durumunda çok ürünlü üretim sistemlerinde kural tabanlı çizelgeleme: Alüminyum sektöründe bir uygulama
Stokastik talep durumunda çok ürünlü üretim sistemlerinde kural tabanli çizelgeleme: Alüminyum sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 314897
  2. Yazar: MARİA JAZAEİ
  3. Danışmanlar: DR. ONUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çizelgeleme, bir imalat işletmesi organizasyonunda en temel konularından biridir. Zira birişletme hayatının devamı için ve istediği hedeflere ulaşması için adım adım takipedebileceği bir program hazırlamak zorundadır. Aslında çizelgeleme, ulaşılmak istenennoktaya nasıl ve hangi yollarla ulaşılabilineceğini gösteren önemli bir gereksinimdir. Üretimplanlamasının yüksek öneme sahip olduğu günümüzde, çizelgeleme kullanılarak eniyileme çalışmasının nasıl yapılabilineceği bir alimünyum fabrikasının üretim planlamaişlemi ele alınarak bu çalışma kapsamında anlatılacaktır. Firmanın mevcut üretim sistemidaha uygun bir kapsamında uygulanabilecek planlama yöntemleri ve işleyiş mekanizmalarıaçıklanmaya çalışılacak ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak firmanın koşullarına uygunplanlama yöntemi tespit edilmeye çalışılacaktır. Bu çalışmanın amacı siparişleri kurulummaliyeti ve zamanı hesaba katarak üretim aşamasında kaybedilen zamanı ve maliyetiminimize etmek için sıralama yönteminin modellenmesi ve siparişlerin zamanındamüşteriye teslim edilmesidir. Bu yöntemin tek makine-çok ürün (single machine-multi item)varsayımı altında uygulanması hedeflenmiştir. Veriler, firmanın bir yıllık siparişleri esasalınarak hazırlanmıştır. Çok fazla ürün olması nedeniyle ABC sınıflandırma yöntemikulanılarak, sipariş oranı yüksek olan ürünler belirlenmiştir. @RİSK programı kullanılarak,Poisson dağılımyla her üründen hangi zaman aralığında ne kadar sipariş geldiğini tespitedilmeye çalışılmıştır. Her üründen günlük olarak gelen sipariş sayısının ve miktarının,Poisson uniform dağılımı ile minimum ve maksimum değerleri belirlenmiştir. Elde ediveriler Python tabanlı modelleyerek simülasyon yapılmıştır.Kurulum maliyetleri göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğundan uygulanan sıralamayöntemleriyle kurulum maliyetlerinde yüksek tasarruf sağlanmıştır. Çok az gecikmemaliyetine katlanarak yüksek miktarda kurulum maliyeti önemli ölçüde azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
scheduling is one of the essential problems of a manufacturing enterprise organization. Anenterprise has to prepare a program to be followed step-by-step to maintain its life and toachieve its ends. In fact, scheduling is an essential requirement showing how and throughwhich ways an intended end is to be reached. In today?s world, where production planningis of high importance, how the optimization study is to be carried out best throughscheduling would be discussed in this thesis by addressing the production planning of analuminum factory. Current production system of the factory, planning methods that may beused on a more suitable scale as well as operation processes will be discussed and aplanning method suitable to the conditions of the company will be determined bycomparing obtained results.The purpose of this study is to deliver orders to the customers on time and to model theordering method so as to minimize the time lost during the production process and the costby taking into account the orders, setup cost, and time. This method is intended to beapplied under the single machine ? multi item hypothesis.The data have been prepared based on the orders of the company in a single year. Sincethere are too many products, products with a high rate of order are determined throughABC method. Using @RISK program, with Poisson distribution, the amount of order for agiven product in a given period of time is determined. Maximum and minimum values ofdaily number and amount of order for each product are determined through Poissonuniform distribution. A simulation is prepared by modeling treated data based on Python.Since the setup costs are so high as not to be omitted, high amount of savings areensured in setup costs through the ordering methods applied. High cost of setup issignificantly reduced, bearing a little late delivery cost.