Engelli bireylerin konaklama tesislerinden memnuniyet durumlarının incelenmesi
Analysis of disabled individuals' level of satisfaction with accomodation facilities
- Tez No: 314932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, Ankara'da yaşayan ortopedik ve görme engelli bireylerin kaldıkları konaklama tesisinden memnuniyet durumlarını belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına Ankara ili sınırları içerisinde yaşayan ve son 5 yıl içerisinde bir konaklama tesisinde kalmış olan ortopedik ve görme engelli bireyler arasından ?kota örneklemesi? yöntemi ile seçilen 202 birey alınmıştır. Araştırmaya alınan engelli bireyler arasında; ?21-30? yaş grubundakiler (%42.1), erkekler (%60.4), yükseköğrenim mezunları (%48.0), bekarlar (%56.4), çalışmayanlar (%52.5), ?601-1000 TL? gelir düzeyine sahip olanlar(%38.6), ortopedik engelliler (%58.4), sonradan engelli olanlar (%52.5), ve tekerlekli sandalye kullananlar (%39.3) önde gelmektedir. Çalışmada eşit oranlarla (%20.3) beş yıldızlı otel ve tatil köyü, pansiyon, apart, motel, kamping vb. tesislerde kalanlar ilk sırada yer almaktadır. Engelli bireylerin ?Konaklama Tesislerinin Rahatlığını Belirlemeye Yönelik? ölçekte belirtilen her bir ifadeye ilişkin cevaplarının dağılımı ve aritmetik ortalamaları incelendiğinde, en düşük memnuniyet bildirilen ifadeler; ?basamaksız sürgülü kapılı duşa kabin girişinin olması?, ?banyoda acil durum düğmesinin olması? ve ?kaymayan banyo zemini olması? konularıdır. Araştırmaya alınan ortopedik engellilerin ?Ortopedik Engelli Bireylerin Konaklama Tesislerinden Memnuniyet Durumu? ölçeğinde belirtilen her bir ifadeye ilişkin cevaplarının dağılımı ve aritmetik ortalamalar incelendiğinde; en düşük memnuniyet bildirilen hususlar; ?engelliler için uygun spor salonunun olması?, ?banyo genişliğinin tekerlekli sandalyenin rahat hareket edebilmesine imkân verecek şekilde olması?, ?engelliler için uygun yüzme havuzunun olması? şeklinde sıralanmıştır. Çalışmaya katılan görme engelli bireylerin ?Görme Engelli Bireylerin Konaklama Tesislerinden Memnuniyet Durumu? ölçeğinde belirtilen her bir ifadeye ilişkin cevaplarının dağılımı ve aritmetik ortalamalar incelendiğinde ise; en düşük memnuniyet bildirilen hususlar; ?asansörün geldiği katı haber veren sesli uyarı sisteminin olması?, ?restoranda Braille alfabesi ile hazırlanmış menünün olması?, ?tesis bölümlerini anlatan Braille alfabesi ile hazırlanmış broşürlerin olması? şeklinde sıralanmıştır. Engelli bireylerin konaklama tesislerinden memnuniyetlerini arttırmak için yapılabilecek düzenlemelerle ilgili olarak eşit oranlarla; ?düzenlemeler yapılırken engelli görüşleri alınmalıdır? ve ?tüm tesislerde eğitim almış yardımcı eleman bulundurulmalıdır? cevabını verenler önde gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted in order to identify the level of satisfaction of the orthopedically and visually impaired people resident in Ankara with the accommodation facility where they stayed. Using a quota sampling method 202 orthopedically and visually impaired people living within the provincial borders of Ankara and who stayed in an accommodation facility in last five years. Of the participants were 42.1% were in 21-30 age group 60.4% were male 48% were university graduates 56.4% were single 52.5% were not working 38.6% had income of between 601 and1000 TL. Those who were orthopedically impaired (58.4%), 52.5% had not been disabled from birth and there were 39.3% who used a wheelchair. The participants who stayed in a five-star hotel and resort town, rooming house, apart-hotel, motel or camp site were the highest number in the study with equal rates (20.3%). When the distribution and arithmetical mean of the disabled individuals? responses to each expression in the ?Scale for Determining the Comfort of Accommodation Facilities? were examined, expressions which indicate the lowest satisfaction are the responses concerning ?a stepless shower cabin entrance with a sliding door?, ?an emergency button in the bathroom? and ?a non-slip bathroom floor?. When the distribution and arithmetical mean of the orthopedically disabled individuals? responses to expression in the ?Scale for the Orthopedically Disabled Individuals? Status of Satisfaction with Accommodation Facilities? were examined, the lowest satisfaction level was related to the following topics: ?sports centers appropriate for disabled people?, ?bathrooms which are large enough to easily move a wheelchair?, and ?swimming pools appropriate for disabled people?. When the distribution and arithmetical mean of the visually impaired individuals? responses to each expression in the ?Scale for the Visually Impaired Individuals? Status of Satisfaction with Accommodation Facilities? were examined, the lowest satisfaction level was related to: ?audio alarm system which announces the arrival of lift?, ?restaurant menus written in Braille?, and ?brochures showing parts of the facility which are written in Braille?. The participants in the study who proposed ?asking disabled individuals? opinions while making arrangements? and ?appointing trained staff to assist the disabled? in order to increase disabled persons? satisfaction with accommodation facilities were in the majority with equal rates.