Konaklama tesislerinin engelli bireylere uygunluk açısından değerlendirilmesi: Sivil toplum kuruluşlarındaki engelli üyelerin bakış açısı
Evaluation of accommodation agencies in the aspect of suitability for disabled individuals: The perspective of disabled members in nongovernmental organizations
- Tez No: 504180
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Turizm gün geçtikçe önemi artan ve dünyanın en büyük hizmet endüstrisi olan bir sektördür. Turizmin katkısı sadece elde edilen gelirlerle ekonomik boyutla sınırlı değildir. İnsanların fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını sağlayarak vazgeçilmez bir konuma yerleşmektedir. Dünya'da toplam 650 milyonun üzerinde engelli bireyin yaşadığı belirtilmektedir. Sağlık turizmi içerisinde yer alan engelli turizmi bu bağlamda turizm sektörü için çok büyük bir paya sahiptir. Toplumda önemli bir orana sahip olan engelli bireyler de turizm hizmetlerini alırken birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Engelli bireylerin turizme katılmalarını artırmanın yolu onların ihtiyaçlarını algılamak, anlamak, karşılaştıkları sorunları gözlemleyip çözebilmekten geçer. Konaklama işletmelerinde kullanılan eşyalar, donanımlar ve kullanım alanları engelli bireylere uygun olmalı, kullanılan eşyalar ve donanımlar hareket kısıtlamayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Ayrıca aktivite yapılan alanlar engelli bireylerin kolayca ulaşabileceği, kullanabileceği şekilde dizayn edilmeli ve gerek görsel gerek işitsel işaretlemelerle yönlendirmeler yapılmalıdır. Engelli bireylerin konaklama işletmelerinden beklentilerini ve işletmelerin engelli bireylerin kullanımına uygunluğunu ölçmek için, araştırmaya katılan sivil toplum kuruluşuna üye 312 engelli bireye uygulanan anketlerin verileri SPSS 22.0 paket programına yüklenerek güvenilirlik analizi, frekans analizi, descriptive analizi ve T ve F testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is the largest serves industry of the World, in addition its significcance is increasing day by day. Contribution of tourism is not limeted with obtained income in economic field. Because of the fact that tourism supplies human's pysical and psychological need, It is an irreplaceable industry. It is stated, there are 650 million people with disabilities on the World. Disabled tourism which is part of medical tourism, has a significant market share in tourism industry. People with disabilities which are a part of society have many problem in tourism services. The way of increasing participation in tourism for people with disabilities is detection and comrehension of their demands, solving their problems. Objects, used in hopitality, equipments and usage areas should be suitable for people with disabilites, positioned usefully. Also activity areas should be designed with visual and audialsigntor each easier. To determine the expectations of disabled individuals from accommodation agenciesand to evaluate the suitability of those agencies for disabled individuals' use; reliability analysis, frequency analysis, descriptive analysis, t and f tests were conducted via uploading to the program SPSS 22,0 the data of the surveys that was conducted on 312 disabled individuals who are members of the non-governmental organization that took place in the survey.