Hastane etkinliğinin stokastik sınır analizi yöntemiyle değerlendirilmesi: T.C. Sağlık Bakanlığı Hastaneleri için bir uygulama
Evaluation of hospital efficiency with stochastic frontier analysis: An application for Turkish Ministry of Health Hospitals
- Tez No: 315017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmada T.C. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin maliyet etkinlikleri 2007-2009 yılları verileriyle 332 devlet hastanesinden oluşan bir örneklemle tahmin edilmektedir. Hastane maliyet etkinlik tahmininde stokastik sınır analizi yöntemi kullanılmaktadır. Analiz translog maliyet fonksiyon formu kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Çalışma sonuçlarına göre performansa dayalı ek ödeme sistemi hastanelerde maliyet etkinliğini arttırmamaktadır. Etkinsizlik etkileri model tahmin sonuçlarına göre yatak işgal oranları etkinlik skorlarını arttırırken, nüfusun ve gelişmişlik düzeyinin yüksek olduğu bölgelerde hastane etkinlik skorları azalmaktadır. İstanbul hastane ortalama etkinlik skorunun en düşük olduğu bölgedir. Hastane kapasitesi ile etkinlik arasında pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to estimate cost efficiencies of T.R. Ministry of Health hospitals, with a sample of 332 public hospitals using data of the years 2007 - 2009. Hospital cost efficiencies are estimated using Stochastic Frontier Analysis method with translog cost function. According to the results, performance-based supplementary payment system do not increase the cost efficiency scores of hospitals. According to the inefficiency effects model, occupancy rates are pozitively correlated with efficiency scores. On the other hand, efficiency scores are negatively correlated with population and development level of the region. Istanbul is the region with the lowest average hospital cost efficiency score. There is a positive relationship between hospital capacity and cost efficiency.