Bir toplumsal üretim tarzının dönüşümü deneyiminde yönetim reformları-kentleşme hareketleri ilişkisi: Çin örneği
Administrative reforms-urbanizaztion movements relations in the experience of mode of social production transformation: China case
- Tez No: 315018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çin, 1970'lerin sonlarından itibaren olağanüstü bir dönüşümü deneyimlemektedir. Bu süre içerisinde dönüşüm olgusu, toplumsal sistemlerin pek çoğunda ?görünür? olmaktadır. Öyle ki bu durum, bütünsel bir farklılaşma ve yeni bir toplum formasyonu süreci olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte, bahsi geçen toplum formasyonu dönüşüm deneyimi, kendiliğinden gelişen bir olgu değil; fakat daha çok, operasyonel alanını ve yönelimlerini yeniden tanımlamak zorunda kalan politik sistemin operasyonlarının bir sonucudur. Tam da bu noktada, yönetimsel ve kurumsal yapının yeniden inşası, bu dönüşüm sürecinin kontrolü ve eşgüdümünde anahtar bir rol oynamıştır.Çalışma bu etkileşimli, sistemsel görünümde, yönetim reformları-kentleşme hareketleri ilişkisini politik-ekonomik bir perspektifte incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
China has been experiencing an outstanding transformation since the late 1970s. During that time this transformation phenomenon has become ?visible? in most of social systems. Such that, this situation can be considered as an wholistic differentiation and a new social formation process. However aforementioned social formation transformation experience is not a spontaneous phenomenon. Mostly, it is the consequence of the operations of the political system which has needed to redefine and review its operational domain and orientations. At this juncture, re-building administrative and institutional structure has been played a key role in co-ordinating and controlling this transformation process.So this study aims to explore administrative reforms-urbanization movements relations ?which is a systemic and interactive phenomenon- in a political-economic perspective.